Összehasonlító elemzést készített a HM, amelyben többek között az szerepel, hogy az Orbán-kormány idején a tárca költségvetését az ellentmondásos forrásbiztosítás jellemezte, a meghaladott haderőstruktúra által a többletforrásokat eredmény nélkül emésztették fel, és több jelentős kötelezettségvállalás pénzügyi terheit a jelenlegi honvédelmi vezetésre hárították. A jelenlegi kormányzat célja viszont egyebek mellett az volt, hogy önkéntes haderőt hozzon létre, és visszaállítsa az ország NATO-n belüli szavahihetőségét – írja a dokumentum.
Simicskó István (Fidesz) szerint a szaktárca önmagyarázata tele van csúsztatásokkal, és az adatok nagy része nem felel meg a valóságnak.
A költségvetési főösszegek között például nem szerepeltetik a 2006-os költségvetési forrásokat, a 2002. év büdzséjét pedig teljes egészében a jelenlegi kabinethez számolják. A képviselő szerint tudatos félrevezetésről van szó, mert egyébként kiderülne, hogy a Gyurcsány-kormány regnálása óta lényegesen csökkennek a honvédelemre szánt források, míg az Orbán-kormány ideje alatt teljesítették a NATO-nak tett vállalásainkat, és minden évben a nemzeti össztermék (GDP) 0,1 százalékával növelték a védelmi költségvetés forrásait. Emlékeztetett, hogy a NATO-elvárásoknak megfelelően éppen az előző kormány idején alakították át az elavult hadosztályi szisztémát, és dandárfelosztást hoztak létre, a többletforrások eredménytelen felhasználása pedig éppen Juhász miniszterségének időszakát jellemzi, amelyben fénykorát éli a pazarlás.
A jelenlegi kormányra egyedül a Gripen-program teljesítése hárul, hiszen az eltelt három és fél évben felélték az összes fejlesztési program pénzét, így a következő kabinetre vár minden nagyobb beszerzés finanszírozása – tette hozzá a képviselő. Simicskó szerint soha ilyen rossz nem volt Magyarország szavahihetőségének megítélése a NATO-ban, az ígért két százalék helyett 1,17 százalék a részesedése a védelmi költségvetésnek a GDP-ből, a hadsereg pedig kisebb, rosszabban felszerelt és nem finanszírozható.
Szócsata a bíróságon is. Elnapolta a bíróság tegnap azt a pert, amelyet Juhász Ferenc indított Simicskó István ellen a fideszes képviselő lapunkban közölt interjúja miatt. Az interjú többek között foglalkozik azzal is, hogy Juhász hitelezőjének fia már a második minisztériumi tulajdonban lévő cég igazgatósági elnöke lehet. A miniszter ezt nem cáfolta, de közölte, hogy mindez nincs összefüggésben a kölcsönnel. Simicskó István ügyvédje a kereset elutasítását kérte, mert álláspontja szerint a képviselő alappal fogalmazott meg kritikát a HM gazdálkodásával kapcsolatban, és a közszereplőknek el kell viselniük a személyükkel szembeni kritikát. (MTI)