Előre figyelmeztetek mindenkit, hogy nem lesz könnyű eligazodni az idei felsőoktatási felvételi tájékoztatón, a jelentkezőknek jó néhányszor át kell rágniuk a kötetet, mire megtalálják az általuk keresett képzést. A tanárképzést például ne is keressék, olyan ugyanis az alapszakok között nem lesz – jelentette ki Mang Béla, az Oktatási Minisztérium felsőoktatási helyettes államtitkára a fővárosi pedagógiai napok alkalmából tartott fórumon.
Mang kijelentette: míg az idén – még a hagyományos képzési rendszerben – több mint négyszáz szakot indítottak a felsőoktatási intézmények, addig jövőre csupán 101 alapszak indul. Ez azt jelenti, hogy ugyanúgy történelem alapszakra kell jelentkeznie a leendő muzeológusnak, régésznek, történelemtanárnak, és majd az egyetemi évek alatt választhatják ki a diákok az áhított szakirányt. Arra a kérdésre az államtitkár nem tudott válaszolni, hogy az intézmény milyen kritériumok alapján dönti el, túljelentkezés esetén ki tanulhat a népszerű szakirányon és ki nem.
A legtöbb kérdés a pedagógusképzésre irányult. A tanárok és a diákok sem igazán értették, hogy miként lehet valakiből tanár, ha nem lehet ilyen kurzusra jelentkezni. Mang Béla szerint egy magyar– történelem tanárnak készülő diáknak magyar vagy történelem alapszakra kell jelentkeznie, a képzés során át kell hallgatnia a másik terület tárgyaiba, majd az alapszak elvégzése után újra felvételiznie kell, és ha ismét felveszik, akkor már valóban tanár lehet belőle. Az államtitkár azonban azt nem tudta megmondani, hogy mire tudja használni a diplomáját a diákok többsége, akiket az alapszak elvégzése után nem vesznek fel a mesterkurzusra. A hároméves képzés után szerzett diplomával ugyanis nem lehet majd tanítani.
A Felsőoktatási felvételi tájékoztató december 15-én jelenik meg.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó