Klebelsberg Kunó Trianon után iskolaépítő programot valósított meg, ma pedig – a neoliberális oktatáspolitika és Magyar Bálint rombolása után – hosszú távú iskolamegtartó programra van szükség – jelentette ki tegnap Lezsák Sándor, a Nemzeti Fórum elnöke. A szervezet a jövő héten kezdi meg a tárgyalásokat a Fidesszel és a KDNP-vel a program megvalósításáról. A Klebelsberg-program célja a települési iskolák megtartása és a megfelelő színvonalú oktatás biztosítása. Átalakítanák a közoktatás finanszírozásának rendszerét: nem a gyermeklétszám, hanem a feladat megoldásának valós költsége alapján határoznák meg az állami támogatás mértékét. Lezsák szerint elengedhetetlen, hogy kormányzati szinten biztosítsák az iskolafenntartás teljes költségét, és ne rójanak ezzel megoldhatatlan terhet a pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzatokra. A program csökkentené a kötelezően előírt osztálylétszámot, és erősítené a hagyományos nyolc plusz négy évfolyamos iskolarendszert, mivel a hatosztályos gimnáziumok idő előtt szívják el a településekről a gyerekeket.
Lezsák kijelentette: elfogadhatatlan az egyházi iskolák anyagi megkülönböztetése, azokat az oktatási intézményeket fenntartótól függetlenül, egyformán kell támogatni. Felülvizsgálnák a iskolabezárásokat és -összevonásokat. Jogszabályban írnák elő, hogy a bezárásról szóló döntést legalább hat évvel a végrehajtás előtt nyilvánosságra kell hozni.
A felsőoktatási program egyik legfontosabb elemeként kivennék a pedagógusképzést a bolognai típusú képzési rendszerből. Sztachó-Pekáry István, a Kecskeméti Főiskola rektora szerint rendkívül káros és zsákutcába visz a Magyar Bálint által bevezetett változat, hiszen a hároméves alapképzés elvégzése után a diákok olyan diplomát kapnának, amellyel nem taníthatnának, a katedrához szükséges mesterfokozatot azonban csak a diákok egyharmada szerezhetné meg.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó