Klebelsberg nyomán

Hosszú távú oktatási programot dolgozott ki az MDF-ből kizárt képviselőkből álló Nemzeti Fórum. A szervezet a programot a Fidesszel és a KDNP-vel együtt valósítaná meg egy esetleges választási győzelem esetén. A fórum többek között felülvizsgálná az iskolabezárásokat, kormányzati szinten biztosítaná az iskolafenntartás teljes költségét, egyenjogúsítaná az egyházi iskolákat, és meghagyná a tanárképzés hagyományos rendszerét.

2005. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Klebelsberg Kunó Trianon után iskolaépítő programot valósított meg, ma pedig – a neoliberális oktatáspolitika és Magyar Bálint rombolása után – hosszú távú iskolamegtartó programra van szükség – jelentette ki tegnap Lezsák Sándor, a Nemzeti Fórum elnöke. A szervezet a jövő héten kezdi meg a tárgyalásokat a Fidesszel és a KDNP-vel a program megvalósításáról. A Klebelsberg-program célja a települési iskolák megtartása és a megfelelő színvonalú oktatás biztosítása. Átalakítanák a közoktatás finanszírozásának rendszerét: nem a gyermeklétszám, hanem a feladat megoldásának valós költsége alapján határoznák meg az állami támogatás mértékét. Lezsák szerint elengedhetetlen, hogy kormányzati szinten biztosítsák az iskolafenntartás teljes költségét, és ne rójanak ezzel megoldhatatlan terhet a pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzatokra. A program csökkentené a kötelezően előírt osztálylétszámot, és erősítené a hagyományos nyolc plusz négy évfolyamos iskolarendszert, mivel a hatosztályos gimnáziumok idő előtt szívják el a településekről a gyerekeket.
Lezsák kijelentette: elfogadhatatlan az egyházi iskolák anyagi megkülönböztetése, azokat az oktatási intézményeket fenntartótól függetlenül, egyformán kell támogatni. Felülvizsgálnák a iskolabezárásokat és -összevonásokat. Jogszabályban írnák elő, hogy a bezárásról szóló döntést legalább hat évvel a végrehajtás előtt nyilvánosságra kell hozni.
A felsőoktatási program egyik legfontosabb elemeként kivennék a pedagógusképzést a bolognai típusú képzési rendszerből. Sztachó-Pekáry István, a Kecskeméti Főiskola rektora szerint rendkívül káros és zsákutcába visz a Magyar Bálint által bevezetett változat, hiszen a hároméves alapképzés elvégzése után a diákok olyan diplomát kapnának, amellyel nem taníthatnának, a katedrához szükséges mesterfokozatot azonban csak a diákok egyharmada szerezhetné meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.