Látszatdemokrácia a beruházásoknál

Míg itthon legfeljebb egy nagyberuházás befogadásáról dönthetnek népszavazáson egy-egy település lakói, addig Svájcban a helyi polgárok szerződésekben garantált jogosítványok alapján folyamatos kontrollt gyakorolhatnak egy-egy környezetterhelő üzem felett. Talán ennek is köszönhető, hogy miközben Untervazban ötven éve működik olyan cementmű, ahol manapság hulladékégetés is folyik, az ottani gyárat üzemeltető Holcim Rt. mégsem tud elfogadtatni Magyarországon egy hasonlónak ígért beruházást.

2005. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Untervaz egy kis település Svájc szívében, havas hegycsúcsok között. Talán ezért is megdöbbentő látvány, hogy a falu lakott területeitől alig egy kilométerre elhordtak egy fél hegyet, hogy kiszolgálják Európa egyik legnagyobb cementgyártó cégének üzemét. A hetente alkalmazott robbantások után, amelyekkel esetenként tízezer tonna mészkövet nyernek ki a hegyből, porfelhő száll el a falu felett, miközben a gyár kéményén áramlik a vízgőzzel vegyes enyhe füstgáz is. Az üzemben a cementgyártáshoz ma már hulladékokat is égetnek, például gumiabroncsot, fáradt olajat, szárított szennyvíziszapot vagy válogatott műanyagot. Legutóbb bevezették a húsliszt eltüzelését is a nagy teljesítményű forgókemencékben, mert a kergemarhakór áldozatai után fennmaradt döghússal az állam nem tudott mit kezdeni. A polgármester szerint ennek ellenére ötven évvel ezelőtt bölcs döntést hoztak Untervaz lakói, amikor engedélyezték a gyár létesítését, sőt, azóta 1500-ról 2500-ra nőtt a település lakossága, és évek óta nem volt egyetlen panaszbejelentés sem.
Az untervaziak azonban nem könnyen engedtek a társaságnak. Svájcban ugyanis régóta törvény írja elő, hogy minden, a lakosságot érintő nagyberuházásról népszavazással kell döntenie a helyi közösségeknek. Először Untervaz minden egyes polgárának bevonásával lakossági fórumot szerveztek az ügyben, majd a közösségi terv (helyi rendezési terv) módosításairól helyi népszavazást tartottak, vagyis a lakosság többségi szavazatával lehetett csak dönteni a gyár befogadásáról. A többek között cementgyártással foglalkozó Holcim Rt. csak ezt követően juthatott környezetvédelmi, építési engedélyhez. Az építkezésbe azonban még ekkor sem foghatott bele, hiszen a projektet jóvá kellett hagynia a kanton (önálló közigazgatású megye) környezetvédelmi osztályának. Ezután is csupán átmeneti működési engedélyt kaphatott a cég, hogy mérésekkel bizonyíthassa, az általa épített üzem nem lépi át a szennyezési határértékeket.
A szennyezés mértékét folyamatosan, több lépcsőben ellenőrzik, a gyár önbevallása és a független monitoring mellett létrejött egy közösségi bizottság is, amelyben a település vezetői mellett helyet kaphattak a helyi környezetvédő civil szervezetek és a lakosság képviselői. Ez a tanács minden módosítási javaslatot külön megtárgyal, de évente kétszer akkor is találkozik, ha éppen semmi jelentős újdonság nincs az üzem életében. Mivel a gyár vízbázisra épült, folyamatosan vizsgálják a talajvíz mozgását is a környéken, és azt, hogy milyen hatása lenne egy balesetnek. Ez viszont elkerülhető, hiszen a hatóságnak 24 órás szolgálatban lévő csoportja működik a környéken, amelynek azonnal jelentést kell adni a legkisebb üzemzavarról is.
Az untervazi üzem igazgatója viszont nem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy mi történik azzal, aki 24 órán belül nem jelent egy üzemzavart. A vezető ugyanis nem értette a kérdést, hiszen tudomása szerint Magyarországgal ellentétben Svájcban ilyen még nem fordult elő. Untervazban referendumon határoztak azóta minden módosításról, például a hulladékégetés bevezetéséről is a Holcim untervazi üzemében.
Magyarországon azonban a zöldek szerint mindez a legtöbb esetben sajnos teljesen másképp működik. Talán ennek is köszönhető, hogy a Holcim legújabb üzemépítésre szánt helyszínén, Nyergesújfalun és a szomszédos Táton számos polgár elutasítja a beruházást.
Szuhi Attila, a helyi Esztergomi Környezetkultúra Egyesület vezetője szerint Magyarországon sajnos nincs hagyománya a direkt demokráciának. A népszavazás például attól függ, hogyan áll ehhez az önkormányzat.
A referendumot aláírásgyűjtéssel kikényszerítheti ugyan a lakosság, de ez a törvény szerint nem kötelező minden nagyberuházás elfogadásához. Ráadásul ha az önkormányzat vagy a lakosság egyszer befogad egy környezetterhelő beruházást, a továbbiakban szinte semmi beleszólása nem marad az ott folyó ügyekbe.
A környezetvédő szerint Svájcban kitörne a botrány, ha egy döntésnél a közösségi bizottság véleményét nem vennék figyelembe, nálunk azonban egyes cégek igyekeznek nem törődni ezekkel a szervezetekkel. Dorogon például a hulladékégető beruházója és a város szerződése alapján civil ellenőrzés lehetőségét ígérték, de a zöldeket nem is engedik be az üzembe, amióta rámutattak bizonyos jelenségekre. A környezetvédelmi felügyelőségek ugyanakkor nem nagyon szoktak Magyarországon semmilyen nagyberuházást megakadályozni környezetvédelmi aggályok miatt, ezért a lakosság kételkedik a hatóság és az önmaga erejében is – véli a környezetvédő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.