Ma már nyílt titok a honvédségnél, hogy a szövetség az utóbbi években számos alkalommal kritikával illette Magyarországot az elmaradt fejlesztések miatt, annak ellenére, hogy az erről szóló dokumentumok minősített iratok. Legutóbb Szabó János, a honvédelmi miniszter felügyelete alá tartozó Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem professzora foglalkozott a kérdéssel egy előadásában. A szakértő azt írja a szaktárca honlapján is közölt tanulmányban, hogy „a Magyar Honvédség vezetői számára fokozottan gondot jelentenek azok a NATO-központból származó elmarasztalások, amelyek esetében folyamatosan mentegetőzniük kell. Amikor ugyanis kritikát kapnak a brüsszeli központból, többnyire nem a magyar katona nemzetközi feladatvállalásai során felmutatott teljesítményeiről, hanem a Magyar Honvédség előtt álló tízéves képességelérési folyamat kormányzati beavatkozások miatti teljesítés hiányáról van szó.” A professzor szerint a kialakult helyzet miatt ma már nemcsak az a kérdés, a kormányzat meddig tolerálja azt, hogy a katonai vezetés ráhárítja a brüsszeli követelményektől való elmaradás következményeit, hanem az is, hogy a katonai vezetés meddig vállalhatja azokat a kormány által elfogadott felajánlásokat, amelyeket éppen a kormányzati beavatkozások miatt kell elhalasztani. Szabó János úgy véli, hogy a közeljövőben ez a konfliktus nem kerülhet le a napirendről, de minden erővel igyekeznek majd megakadályozni, hogy „kívül kerüljön a felső vezetői kommunikációs rendszeren”.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a NATO-megrovásokról szóló hírek ellenére folyamatosan tagadja, hogy a szövetség éles kritikával illette volna Magyarországot. Legutóbb ezt azon a sajtótájékoztatón tette meg, amelyet Harry G. Ulrichhal, a NATO nápolyi parancsnokával közösen tartott a magyar katonai integráció első ütemének lezárásáról szóló nyilatkozat aláírása után.
Bocskai István, a HM szóvivője a szaktárca internetes oldalán megjelent tanulmánnyal kapcsolatosan csak annyit mondott: egy tudományos értekezés polémiájánál lényegesen beszédesebb, hogy a magyar integráció első ütemének sikeres lezárása bizonyítékaként 2005. június és szeptember között három ütemben sikeres közös hadgyakorlatot hajtottak végre. Ez tényszerűen a szóvivő szerint azt jelenti, hogy a Magyar Honvédség teljesítette a NATO által meghatározott feladatokat és azokat az elvárásokat, amelyek biztosítják hazánk és a szövetség közötti teljes együttműködés létrejöttét.
Társasházi lakás ég Budapesten