Nézeteltérés Magyar Bálint miatt

Heves vita alakult ki a felsőoktatási törvény miatt összehívott hét végi kormányzati egyeztetésen – értesült lapunk. Úgy tudjuk: a szocialisták még azt is felvetették, hogy a felsőoktatási törvény kerüljön le az Országgyűlés napirendjéről, a miniszterelnök azonban a szabad demokrata miniszter mellé állt.

2005. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belső forrásból származó értesüléseink szerint kiabálásoktól sem volt mentes a felsőoktatási törvény kapcsán tartott hét végi kormányzati egyeztetés. Úgy tudjuk: a Pénzügyminisztérium és a szocialisták sem értettek egyet a javaslattal. A pénzügyi szakpolitikusok azt kifogásolták, hogy a felsőoktatási törvény javított változata gyakorlatilag megvonja a döntési jogkört az eredetileg teljhatalommal felruházott, az egyetemtől független, az állam által fizetett emberekből álló irányító testületektől, és az iskolák kezébe adja az irányítást. A PM attól tart, hogy így a kormánynak nem marad eszköze az intézmények vagyonhasznosításának kordában tartására.
Az igazságügyi tárca azt sérelmezte, hogy a törvényt akkor lehet gyorsított eljárásban a parlament elé vinni, ha csak az alkotmányellenes pontokat változtatják meg. Úgy tudjuk azonban, hogy a módosítás ennél jóval több pontot érint, hiszen az irányító testületek szinte a jogszabály minden részében szerepelnek.
*
A magát megnevezni nem kívánó informátor szerint a szocialista kormánytagok között az is felmerült, hogy a problémák rossz megoldása helyett még az is kisebb politikai kockázatot jelentene, ha nem is vinnék a jogszabályt a Ház elé. Úgy tudjuk azonban, hogy Gyurcsány Ferenc Magyar Bálint presztízsének fontosságát hangsúlyozva a miniszter mellé állt. Ezt támasztja alá az is, hogy az alkotmányügyi bizottság jövő hétfőn szavaz a javaslatról, és várhatóan november 28-án az Országgyűlés is voksol róla. Megjegyzendő: a jogszabály újbóli elbukása vélhetőleg a szabad demokrata miniszter fejébe kerülne, ami a választási kampány finisében igencsak megronthatná a viszonyt a két kormánypárt között.
Emlékezetes: korábban Jánosi György, az oktatási bizottság szocialista bizottságának elnöke lapunknak elismerte, hogy vannak olyan pontok az alkotmányellenesnek talált felsőoktatási törvény javított változatában, amelyekkel az MSZP nem ért egyet. A politikus részleteket előzetesen nem árult el, azóta pedig elérhetetlen. Az oktatási tárca írásbeli válaszában tagadta, hogy a szocialisták elleneznék a törvényjavaslatot, hiszen csupán korrigálták az alkotmányellenesnek ítélt passzusokat. Magyar Bálint a találkozó után azt állította, csupán jogtechnikai kérdésekről volt szó, és mindenben megegyeztek.
Ismeretes: októberben az Alkotmánybíróság megsemmisítette a májusban elfogadott, de ki nem hirdetett új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc akkori államfő által kifogásolt mind a hét rendelkezését. A testület szerint alapjaiban csorbította volna az egyetemek, főiskolák önállóságát, ha olyan irányítótestületeket állítanak az élükre, amelyeknek tagjai függetlenek az egyetemtől, a miniszter megbízásából és a tárca finanszírozása alapján dolgoznak. A döntés után az oktatási tárca radikálisan átalakította a törvény alkotmányellenesnek talált részeit. Az új javaslat szerint az eredetileg teljhatalommal felruházott egyetemi irányítótestületnek csak előkészítő jogköre lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.