Minden vadállatnak kínszenvedés a rabság. A mozgáshiány a rókáknál sztereotip mozgásokat vált ki, ezért forognak a tengelyük körül, és ezért ugranak neki a ketrec falának, a bezártság megviseli az állatokat – közölte lapunkkal az Állatorvos-tudományi Egyetem egyik munkatársa. Az állatkerti szakemberek szerint a rókának nem csak legalább harmincméteres kifutóra, de biztonságos zugra is szüksége van.
Miként megírtuk: Dombóváron, a gyepmesteri telep szomszédságában lévő műkotorékpályán egymásra pakolt szűk ketrecekben csaknem húsz rókát tartanak. Az áldatlan állapotokról videofelvételt készített egy ismeretlen, aki a kazettát a rendőrséghez, majd lapunkhoz is eljuttatta. A férfi telefonon közölte: nevét nem mondja meg, mert fél a bosszútól. Azt határozottan állította, hogy a vadakat kotorékvizsgának álcázott kutya-róka viadalokra használják.
Az illető szavait egy második szemtanú is megerősítette, aki tavasszal is látott ilyen küzdelmet Dombóváron, sőt szerinte az ország több településén is tartanak ehhez hasonló rendezvényeket. A szemtanú elmondta: látta, amint az állatokat összeeresztik, azok a harc közben sebeket ejtenek egymáson, majd a viadal végén a róka száját vasdoronggal feszítik szét, hogy megmentsék a sarokba szorított kutyát. Törvény szerint a kotorékebeket kötelező vizsgáztatni, de tilos a közvetlen fogás, a kutyát ráccsal kell elválasztani a rókától, hogy ne tehessenek kárt egymásban az állatok. A tanú és a felvétel készítője szerint azonban a rács sokszor hiányzott, így a kutyák és a rókák egymásnak ugrottak, a vadállatok gyakran széttört állkapoccsal végezték. Úgy tudjuk, hogy miután egy hónapja híre ment, hogy Kakasdon egy szintén kotorékversenyeken használt rókát találtak, országszerte megritkultak a róka-kutya küzdelmek.
Törvényeink nemcsak a viadalokat és a gerincesek bántalmazását tiltják, hanem azt is előírják, hogy tulajdonosának a jó gazda gondosságával kell eljárnia, biztosítva a vad zavartalan pihenését és mozgásterét.
Lapunk megkeresésére a telep vezetője nem kívánt nyilatkozni.
Betiltott hagyomány. Az EU-ban nem új keletű a rókák hasonló kínzása. Angliában és Walesben tavaly tiltották be a több évszázados hagyományt, a kutyás rókavadászatot, az országos tiltakozó akciók miatt. A hajtóvadászat mellett érvelők szerint komoly kulturális és gazdasági értékről van szó, amelyet mindenáron meg kell őrizni. Az ellenzők viszont azt mondják, hogy ez kegyetlen sport, hiszen a rókák a rájuk uszított kopók fogai között elpusztulnak.