A NATO tisztában van vele, hogy Magyarország a GDP 1,17 százalékát költi honvédelemre, pedig a nemzeti össztermék két százalékára lenne szükség – közölte lapunk kérdésére Harry G. Ulrich tengernagy, a NATO nápolyi összhaderőnemi parancsnoka. A magyar integráció első ütemének lezárásáról szóló nyilatkozat aláírását követő tegnapi sajtótájékoztatón a parancsnok nem válaszolt viszont arra a kérdésünkre, hogy ezzel a védelmi költségvetéssel jelenleg hányadik helyet foglaljuk el a tagországok erősorrendjében.
Az admirális csak annyit mondott: „természetesen nagy várakozással tekintünk a magyar honvédelmi költségvetés növekedése elé”, de minden ország maga dönti el, mennyit szán erre a területre, majd diplomatikusan Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek adta át a szót.
Mi is úgy gondoljuk, hogy a honvédelmi költségvetésnek többnek kellene lennie, de inkább az az izgalmas kérdés, hogy a lehetőségekhez képest mit teljesítünk – fogalmazott a tárcavezető. Megjegyezte: a Fidesz vezérszónoka sem szólt a honvédelmi költségvetés növeléséről. Mint ismert, Simicskó István (Fidesz) nemrég a parlamentben arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi védelmi költségvetéssel a 26 NATO-tagország közül a 25. helyet foglaljuk el, és a NATO „potyautasaivá váltunk”. Erről szólva Juhász kijelentette: a környező országok közül a másodikak vagyunk Ausztria mögött az éves 1,2 milliárd eurós védelmi büdzsénkkel.
A katonai integráció első ütemének lezáró nyilatkozatát Harry G. Ulrich és Havril András vezérkari főnök írta alá. A teljes NATO-integráció 2010-re fejeződik be, az első ütem lezárását eredetileg 2003-ra tervezték. Az admirális kifejezte elismerését a „sikeres erőfeszítésekért”. Mint mondta, Magyarország a NATO lelkes és elkötelezett tagja, amely részt vesz számos külföldi misszióban.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál