Antiglobális Élőlánc-program

Emberi léptékű gazdaságpolitika, a szellemi és a természeti erőforrások védelme, markáns külpolitikai szerepvállalás a Világkereskedelmi Szervezet gyengítéséért és az európai szuperállam helyett a konföderális államszövetség kialakításáért – néhány elem az Élőlánc Magyarországért szombaton elfogadott programjából. Az ökopárt nem kampányol óriásplakátokkal, és célja, hogy a civil értékek a törvényhozásban is megjelenjenek.

2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elérte az első célját az Élőlánc, a programunk kihirdetésével bebizonyítottuk, hogy az ökológiai politika nem csak valaminek a tagadását jelenti, hiszen kidolgoztunk egy átfogó javaslatcsomagot a közélet megváltoztatására – fogalmazott lapunknak Lányi András, a párt elnökségének tagja. Dolgozatuk fő jelszavai a részvétel, az önrendelkezés és az emberi léptékű gazdaság, ezek jegyében fektették le a politikai alapelveket. – Meg kell adni az önrendelkezés jogát a helyi és a szakmai közösségeknek. Ennek ma a globális gazdasági rendszerekhez való kényszerű alkalmazkodás az akadálya. Mindenre, amit egy kormány a környezet és a lakosság védelmében akarhat, azt mondják: árt a gazdaságnak. Pedig meglehet, hogy a mostani gazdaságpolitika árt nekünk. Olyat kell tehát teremteni, ami a piac helyett a társadalmat szolgálja. Ez az ökológiai közgazdaságtan, amelyben nem a vállalkozó számítása a fontos, mert nála a lefaragott munkaerő nyereség, miközben a segélyeket és az elvonókúrát az államnak kell kifizetnie – mondta, úgy folytatva: – A mi gazdaságpolitikusaink üzletemberek és nem államférfiak; egy államférfi a társadalom céljaiból és nem a tőzsdeárfolyamokból vezeti le a politikai programját. A termőföld vagy a műsorszórás eladása nem nyereség, hanem vagyonvesztés, mert a jövedelmeink kiáramlanak az országból. Az ökopolitika az ország markáns külpolitikai szerepvállalását is jelenti, például a Világkereskedelmi Szervezet elleni nemzetközi lobbikban, vagy a túlzottan központosított unió ellenében, amelyben nem védhetjük meg az érdekeinket – adott betekintést alapvetéseikbe Lányi, aki civilben az ELTE humánökológiai szakirányvezetője.
Felvetésünkre, hogy nem tartanak-e attól, szövetségüket egyfajta értelmiségi tömörülésként könyvelik el a választók, s így csak keveseket érhetnek majd el, leszögezte: az alapítók között ökogazdálkodók, építészek, tanárok, elméleti és gyakorlati emberek vannak. Első felbukkanásuk óta sokan csatlakoztak hozzájuk, akik valami újat szeretnének a mostani politika helyett. – Sosem fogjuk úgy reklámozni magunkat, mint ahogyan a mosóport hirdetik, hiszen éppen egy olyan politikai stílus helyreállítását tartjuk a küldetésünknek, amely nem becsüli le az embereket, és nem üres, semmitmondó üzenetekre egyszerűsíti le a választást. Ez nem jelenti, hogy csak az értelmiségieket céloztuk meg. Mert nem megyünk le a padlóig, még szeretnénk közérthetőek maradni – szögezte le.
– Az eddigi pártszervezés fő tapasztalata, hogy a rendszerváltozás óta nem sikerült áthidalni azt a szakadékot, ami a civil társadalom és a politikai hatalom között mélyül. Erre vállalkozunk most. Olyan civil mozgalom vagyunk, amely a szokásos civil eszközök mellett azt is vállalta, hogy befolyásolja a törvényhozást. Hiába tüntetünk ugyanis a parlament előtt, ha bent rossz döntéseket hoznak – árulta el a Védegyletből, korábban pedig a Duna Mozgalomból érkezett író.
– Célunk, hogy ráébresszük az embereket: az ökológiai politika ugyanolyan választható realitás, mint a konzervatív vagy a szocialista politika. A többség persze nem fog rögtön ránk voksolni, de elgondolkodik rajta, hogy ez is járható út – ismerte el, hozzáfűzve: nem gondolja, hogy a politikára csak azok vannak befolyással, akik bekerülnek a parlamentbe.
Kérdésünkre, hogy milyen forrásból szervezik a kampányukat, Lányitól azt a választ kaptuk, hogy „visszatértek a nyolcvanas évek módszereihez”. – A szórólapokat különféle intézményekben, éjszaka fénymásoljuk, nagylelkű adakozók kis ajándékai segítenek hozzá egy-egy monitorhoz vagy lakásbérlethez – vázolta fel. Megtudtuk, hogy sorra alakulnak az Élőlánc helyi szervezetei, ezek választhatják meg a képviselőjelölteket. Ezt követően készül el az országos lista.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.