Áramharc

2005. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánvalóan kormányzati nyomásra nem mentek el a magyarországi energiatermelő cégek vezetői az Orbán Viktor által kezdeményezett tegnapi egyeztetésre. Ugyanakkor a „politikamentesség” jegyében az MSZP képviselőivel volt módjuk találkozni még a parlament gazdasági bizottságának ülése előtt. Miközben az összes közvélemény-kutató intézet szerint az ellenzék legnagyobb pártja jó eséllyel megnyerheti a jövő évi választásokat, addig a Fidesz elnökének a meghívója egy szakmai tárgyalásra, úgy tűnik, fabatkát sem ér. Pontosabban a kormányzati politika túsza lett a konzultáció. Ezt erősíti, hogy a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója a Klubrádióban azt fejtegette: azt kérték tőlük, „csak egycsatornás legyen az egyeztetés”. Mégis mit kockáztatnak, ha elmennek a Fidesz elnökéhez? Netán zsarolásnak engedtek? Itt tartana a politikai kultúra az uniós Magyarországon? No comment.
Orbán Viktor másfél hete jelentette be a parlamentben: azt szeretnék elérni, hogy 10 százalékkal csökkenjen az áram lakossági ára, amiért az EU-ban csak négy országban fizetnek többet. Piacellenes, demagóg, kampányízű volna a felvetés, ahogy arra a kormány részéről először Kóka János reagált? Aligha, hiszen az Európai Bizottság versenyügyi főigazgatósága is vizsgálja az erőművekkel kötött hosszú távú szerződéseket, mivel szerinte ezek burkolt – azaz illegális – költségvetési támogatást tartalmazhatnak. A történethez tartozik, hogy számítások alapján az elmúlt tíz évben csaknem 360 milliárd forintnyi osztalékot vihettek haza a magyarországi áramszolgáltatók és erőművek tulajdonosai. Egyedül az áram-nagykereskedő – az állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek – nem volt képes komolyabb profitra szert tenni. Bár az áramcégek a világon mindenütt aranytojást tojó tyúkoknak számítanak, a hazai osztalék- és nyereségszint hozzávetőleg másfélszerese annak, ami a pénzügyi világban használatos úgynevezett hozamképlet szerint elérhető. A lényeg: a Horn-kormány alatt megkötött profitgarancia-szerződésnek tulajdoníthatóan hatalmas összegeket nyertek eddig itteni leányvállalataikon az energia-multicégek – egy nyugat-európai szemszögből kifejezetten szegény országban. Eközben az átlagember azt érzi, az áram fogyasztói ára évek óta meredeken ível felfelé.
Amúgy a kormányoldal nehezen vádolhatja a témában populizmussal a Fideszt, hiszen éppen Gyurcsány Ferenc „ismerte be”, már hetek óta folynak a tárgyalások az erőművekkel, amelyek eredményeként, valamint az áfacsökkenés nyomán akár 10 százaléknál is nagyobb lehet a tényleges árcsökkenés. Ám a koalíción belül sincs rend: az MSZP nyomására a parlament elé kerül ugyan a villamos energiáról szóló törvény módosítása, amely szerint visszaállítanák a termelőkre vonatkozó, egyébként meglehetősen rossz emlékű hatósági árszabályozás lehetőségét, ám az SZDSZ ezt kapásból elutasítja. A politikai rivális besározásában, a figyelem elterelésében verhetetlen MSZP-s Gál J. Zoltán eközben azt állítja, hogy az Orbán-kormány 116 milliárd forinttal rövidítette meg az adófizetőket, s hűtlen kezelést kiált. Feltéve, de nem megengedve, hogy igazat mond, akkor is marad egy megválaszolatlan kérdés. Miért nem tett semmit a kormány az elmúlt három és fél évben a most már mindenki – kivéve az SZDSZ-t – által áldatlannak tartott helyzet rendezéséért? Ahhoz, hogy felelősség kérdésében tisztábban lássunk, első lépésként nyilvánosságra kell hozni a tíz éve született hosszú távú áramvásárlási szerződéseket.
Az MSZP ismét csak visszafelé mutogat, kudarca ítélt jogszabály-módosítással manőverezik, és a politikai harcot hevíti. Ám ettől bizonyosan nem csökken az elfogadhatatlanul magas áramár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.