Karácsony Reménysugár nélkül

Már biztos, hogy a karácsonyt a nagytétényi kastély lepusztult oldalszárnyában töltik az ország legsúlyosabb állapotú, halmozottan sérült emberei, pedig 1,3 milliárd forint állami pénzből nemrég felújították számukra korábbi lakóhelyüket, a budatétényi Reménysugár Habilitációs Intézet Kápolna utcai épületegyüttesét. Lendvai Ildikó, a XXII. kerület szocialista országgyűlési képviselője sokáig azzal kampányolt, hogy sikerült átköltöztetni a sérülteket, amióta azonban a lakók felkeresték a Parlamentben, nem hangoztatja az intézet ügyében elért sikereket. A lakók nagy része másfél éve ugyanazon a helyen étkezik és végzi el a dolgát, az öreg épület szűkös, koedukált szobáiban, mert akadálymentesítés híján nem tudnak kimenni a vécére a kerekes székkel.

2005. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány szülő nemrég felkereste a sajtót, mert úgy érzik, tarthatatlan, amit a halmozottan sérült gyermekeikkel művelnek. A Reménysugár Habilitációs Intézetben olyan gyermek- és felnőttkorú emberek élnek, akik egyszerre rendelkeznek több, értelmi és testi sérüléssel, vagyis elengedhetetlen lenne a számukra a minél nagyobb nyugalmat biztosító környezet. A szülők közlése szerint életveszélyes állapotok uralkodtak az intézet jelenlegi helyén. Korábban ugyanis még az is előfordult, hogy a plafonról a lakókra zúdult a vakolat, vagy nem üzemelt a fűtés, ami a téli fagy előtt több mint felelőtlenség. Ezt ugyan már megszüntették, de a kastélyszárnyban így is 30-40 gyerekre jut egy fürdőszoba, a fiúk egy szobában vannak a lányokkal, és biliztetőszékekbe végzik el a dolgukat a szobában, mert rendkívül bonyolult elhagyni a helyiségeket az akadálymentesítés hiánya miatt. A szülők egyre többen nehezményezik, hogy több mint másfél éve kell elviselni ezeket a viszonyokat, pedig amikor az intézet felújítása miatt el kellett hagyni a korábbi lakóhelyet, néhány hónapnyi ideiglenes átköltözésről beszéltek. Az intézet fenntartója 2004-től az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium, de a szaktárca képtelen eleget tenni ennek a feladatának.
Kovárik Erzsébet, a tárca közigazgatási államtitkára nemrég úgy nyilatkozott a Magyar Rádióban, hogy „rettenetesen szörnyűnek érzik” ezeket az állapotokat, ezért is próbálták meg először „nem a feljelentésekre és felelősségre vonásokra fordítani az erőiket, hanem arra, hogy hogyan tudnak azonnal javítani ezen a helyzeten”. A minisztérium viszont nem az átköltöztetést választotta, hanem pótlólagos forrásokból lehetővé tette a kastélyban a kémény és a kazán helyrehozását, és megpróbálta biztonságossá és lakhatóvá tenni ezt az egyébként teljesen lerobbant épületet. Mint megírtuk, az új intézménybe az ÁNTSZ és a hatóságok hivatalos álláspontja szerint azért nem tudnak átköltözni a sérültek, mert nem megfelelő a lift és a konyha, számos helyen pedig szintén nem férnek el a kerekes székek. A hatóságok is elismerik, hogy ettől függetlenül átköltözhetnének a lakók, de nem merik vállalni a felelősséget az engedélyek kiadásáért. A tervezési hibák miatt a szülők egy része már azt feltételezte, hogy az intézményt nem is a sérült embereknek újították fel, hanem kollégiumnak épült, és azt is tudni vélték, hogy az udvarra teniszpályát, röplabdapályát, kézilabdapályát és szánkózódombot építettek volna. Az épületegyüttes terveit 2001-ben hagyták jóvá, de a kivitelezés és az ezzel kapcsolatos közbeszerzési eljárás már a kormányváltás után kezdődött.
A kivitelezőcég állítja, hogy a munkát az eredeti kiírásnak megfelelően teljesítették, és senki nem értesítette őket a feltételek változásairól. A megbízó intézmény vezetője nem nyilatkozik, a fenntartó minisztérium pedig arra hivatkozik, hogy a közbeszerzés az intézményé volt, vagyis jogilag nekik lett volna lehetőségük lépni az ügyben. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az intézet élére új igazgatónőt neveztek ki, akinek nemrég kellett szembesülnie a gondokkal. A szülők szerint korábban felmerült az is a minisztérium részéről, hogy esetlegesen a gyermekeiket nem is ebbe az intézetbe költöztetik vissza, mivel túl költséges lenne az átalakítás.
A szaktárca már ott tart, hogy büntetőfeljelentést is kíván tenni az ügyben a beruházás során tapasztalt gondatlanság miatt. A szülői érdekképviselet vezetőjét egy, a Vasárnapi Újságban lejátszott riport után levélben kereste meg Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter, aki eddig egyetlenegyszer sem szólalt meg az ügyben. A tárcavezető azonban szintén csak annyit ígért, hogy „belátható időn belül visszaköltöztetik a fogyatékkal élőket a Kápolna utcai ingatlanba”. Mint ismert, nem ez volt az első botrány a Reménysugár Habilitációs Intézet felújításának történetében. A szülők beszámolói szerint például az átköltözés is úgy zajlott le, hogy a fekvőalkalmatosságok helyett előbb a gyerekeket szállították át a kastélyba, letették őket a földre, ahol laticelen feküdtek. Ott etették őket reggeltől késő estig, és csak este 9 óra körül kerülhettek be az épületbe, amikorra már az összes ágy is megérkezett. Eközben azonban kiderült, hogy egy kisgyerek hiányzik. A szülők szerint ez nem a nővérek felelőssége volt, hiszen őket felvezényelték a szobákba ágyakat rámolni. Az elveszett, súlyosan fogyatékos gyermeket két nap múlva találták meg, a közeli Dunába fulladt. Tizennégy éves volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.