Korlátozott kiutasítás

Egy őszi jogszabályi változásnak köszönhetően nem kell elhagynia Magyarországot több olyan külföldi bűnözőnek, akit a bíróság véglegesen kiutasított hazánkból – értesült lapunk. Közülük elnöki kegyelemben részesült a jövő héten szabaduló jordán állampolgár, Abu Mohamed is, akit a székesfehérvári alvilág egyik ismert alakjaként tartanak számon.

2005. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Legfelsőbb Bíróság tavaly májusban kimondta: az Abu Mohamed vezette szervezett, hierarchikus felépítésű csoport kiemelkedő és az átlagot meghaladó súlyú bűncselekményeket követett el. Ezért jogszerű, hogy az alsóbb fokú bíróságok a közbiztonság védelmében a nyolc év szabadságvesztés mellett véglegesen kiutasították az országból. Ehhez képest az új jogszabály az elítéltekre nézve megengedőbb: a bíróságnak egyebek mellett legalább tízéves szabadságvesztést kell kirónia ahhoz, hogy valakit végleg kiutasíthasson hazánkból.
*
Lapunk igazságügyi minisztériumi forrásokból úgy értesült, hogy egyelőre csak néhány külföldi kapott hasonló kegyelmet, így a dömping csak ezután várható.
A jordán férfi ügyvédje, Novák Péter lapunknak elmondta: védence tizenöt éve jogszerűen tartózkodik Magyarországon, és két kisgyermek eltartásáról gondoskodik. Ezért volt fájó pontja a jogerős ítéletnek az az európai joggyakorlatnak is ellentmondó mellékbüntetés, amely szerint Abu Mohamedet véglegesen kiutasították az országból. Miután október elsejétől hatályba lépett a törvénymódosítás, a jogász kegyelmi kérvényt juttatott el a köztársasági elnökhöz. Erre kapott választ tegnap, amelyet az ügyvéd szakmai kegyelemnek értékelt. Védence a jövő héten szabadul, miután a nyolcéves büntetéséből hat évet letöltött.
Az októberi törvénymódosítás szerint csak az utasítható ki véglegesen az országból, akit a bíróság legalább tízéves szabadságvesztésre ítélt egyebek között állam és emberiség elleni, terrorcselekmény, fegyvercsempészet, illetve bűnszervezetben elkövetési mód miatt, amellyel a közbiztonságot jelentősen veszélyeztetné. Abu Mohamed ügyében másodfokon épp az volt a tét, hogy az ügyészség be tudja-e bizonyítani: a vádlott és tizenkét társa bűnszervezetben követte el bűncselekményeit. A Veszprémi Bíróság azonban az alá-fölé rendeltségi viszonyt, illetve a bűnszervezet egyéb kritériumát nem látta bizonyítottnak, így csak bűnszövetséget állapított meg. Ekkor még kiutasíthatta Mohamedet és testvérét, és ezt a Legfelsőbb Bíróság is jogszerűnek tartotta.
Igazságügyi minisztériumi forrásaink szerint a módosítás kegyelmi dömpinget indíthat el. A köztársasági elnök nemigen mérlegelhet, alá kell írnia a kérvényeket – fűzte hozzá egy minisztériumi dolgozó.
Ismert: két éve áprilisban bűnszövetkezetben elkövetett zsarolás, valamint csalás miatt jogerősen nyolc év börtönbüntetést kapott Abu Mohamed. Tizenkét vádlott-társát is hasonló bűncselekmények miatt vonták felelősségre. Az ítélet szerint Mohamed és társai pénzköveteléseket hajtottak be, vagyoni vitákat rendeztek el fenyegetésekkel, zsarolással 30 százalékos munkadíj fejében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.