Nem épül amerikai kórház

Egyelőre mégsem épül Magyarországon amerikai magánkórház, noha Rácz Jenő egészségügyi miniszter januárban még azzal a hírrel tért haza az Egyesült Államokból, hogy másfél éven belül fogadhatja is a fizetős betegeket az új létesítmény. Eközben viszont a szomszédos Ausztriában már megkezdődött egy hasonló beruházás.

2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok segítséget nyújt ahhoz, hogy Magyarország regionális egészségügyi központ legyen – ezzel az örömhírrel tért haza januárban az Egyesült Államokban tett látogatásáról Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Ennek első lépése lenne – fogalmazott a tárcavezető –, hogy amerikai befektetők pénzéből magánkórház épül a magyar fővárosban. Az új létesítmény másfél év múlva már betegeket fogadhat – mondta. Az egészségügyi központ az akkor ismertetett tervek szerint olyan, arab országokból érkező pácienseket is fogadott volna, akik képesek megfizetni az amerikai ellátást, de a 2001-es New York-i terrortámadás óta az Egyesült Államokban nem kapnak vízumot.
Aztán idén nyáron úgy tűnt: nem Budapesten, hanem a Somogy megyei Ságváron épül fel az amerikai kórház – legalábbis ezt nyilatkozta augusztusban a település polgármestere, Kecskés Gábor. Lapunk kérdésére Ságvár első embere tegnap már úgy fogalmazott: a döntés még nem született meg. Tárgyalások folynak – tette hozzá –, azt azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy milyen befektetői csoporttal. Egyelőre tehát egy kapavágás, sőt még egy szerződéskötés sem történt közel egy évvel az amerikai kormányközi tárgyalások után.
Az azonban egyre biztosabbnak tűnik, hogy a szomszédos Ausztriában, Melk várostól nem messze, Krems an der Donau nevű településnél már megkezdték egy magánkórház építését, szintén azzal a céllal, hogy jómódú arab betegeket is fogadjon. A leendő orvosigazgató már több magyar szakembert és szervezetet – például szívsebészeket és az Országos Vérellátó Szolgálatot is – megkereste az esetleges együttműködéssel kapcsolatban.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter lapunk kérdésére elmondta, hogy a korábban említett másfél éven belül valóban nem épül amerikai kórház Magyarországon. Szerinte azonban több tengerentúli befektető is érdeklődik hazai egészségügyi beruházási lehetőségről, igaz, előrehaladott tárgyalások most nincsenek. Szerinte az Ausztriában épülő komplexum nem feltétlenül zárja ki, hogy Magyarországon is létesüljön egy hasonló profilú magán egészségügyi intézmény.



Luxuskórház Ausztriában. Nyugati szomszédaink mintegy ötszáz munkahelyet remélnek attól a minden igényt kielégítő magánkórháztól, amelynek építését júniusban kezdték Krems an der Donau településnél. Az egyedülállóan modern klinikához ötcsillagos szállodát építenek a tervek alapján, a munkálatok várhatóan 2007 őszén fejeződnek be. A 80 millió eurós létesítményre már most óriási az érdeklődés a kelet-európai és az arab országokban, s a Kurier című napilap arról ír, hogy előnyben részesítik azokat a munkavállalókat, akik többek közt arabul is beszélnek. Egy átlagos kezelés több mint húszezer euróba – legalább ötmillió forintba – kerül majd, s az épülő kórház honlapján közölt adatok alapján évi 2800 beteget fognak majd gyógyítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.