Címzett támogatásra 327 kérelmet nyújtottak be az önkormányzatok, ebből a minisztériumok előterjesztésére hetvenkettőt hagyott jóvá a kormány. Közülük 13 kórházfelújításra vonatkozik. Ha a parlament is megszavazza a javaslatot, akkor 2006-ban Mosonmagyaróváron, Karcagon, Békéscsabán, Orosházán, Szeghalmon, Miskolcon, Ózdon, Szolnokon, Jászberényben, Mátészalkán, Nagykállón, Szekszárdon és Keszthelyen található intézmények jutnak majd költségvetési támogatáshoz. A 13 program beruházási összköltsége 11,9 milliárd forint, amelyből 1,7 milliárdot vállalnak a fenntartó önkormányzatok. A kormány szinte kizárólag olyan települések kórházainak adna címzett támogatást, amelyeket kormánypárti polgármester vezet. Az egyetlen kivétel Karcag, itt fideszes a polgármester.
*
Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága már tárgyalta a javaslatot. Frajna Imre, a bizottság fideszes tagja lapunknak úgy fogalmazott: ebben a kormányzati ciklusban végig jellemző volt, hogy a kabinet szinte kizárólag szocialista–szabad demokrata vezetésű települések beruházásaihoz juttat támogatást a központi költségvetésből. Hozzátette: úgy tűnik, a kormány megragadta az utolsó alkalmat is az eddigi gyakorlat folytatására.
Kárpáti Zsuzsa szocialista egészségpolitikus szerint a cél- és címzett támogatások odaítélése egyik kormány idején sem volt politikamentes. Ezért az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja is komolyan megfontolja, hogy érdemes lenne megszüntetni ezt az osztogatási formát – fogalmazott. Elismerte: több kórháznak a rekonstrukció befejező üteméhez lett volna szüksége a támogatásra – ám pályázatukat nem támogatták –, míg más intézmények talán kevésbé indokolt célra is megkaphatják a pénzt.
Címzett támogatást egyébként 1991 óta igényelhetnek az önkormányzatok a társadalmi szempontból kiemelkedő fontosságú, nagy költségigényű infrastrukturális beruházásaikhoz. A támogatási formával kapcsolatban nemrég az Állami Számvevőszék is kritikus megállapításokat tett. 29 egészségügyi beruházást vizsgálva megállapították: hosszú évek óta ágazati fejlesztési terv nélkül, összehangolatlanul folynak a kórház-rekonstrukciók. Mindenütt a legfejlettebb orvostechnika és nagy kapacitású műszerek beszerzésére törekedtek, noha erre nem volt feltétlenül szükség. Kifogásolták, hogy a korszerűsítések 90 százalékban a fekvőbeteg-ellátást érintették – növelték az aktív ágyak számát –, s csak elenyésző részben a krónikus ellátást. Járóbeteg-szakrendelők felújítása pedig csak kivételes esetben folyt címzett támogatásból. 1996 és 2004 között egyébként reálértéken csökkent az egészségügynek juttatott címzett támogatás.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók