Támogatás pártállás szerint

2005. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sürgősségi betegellátó osztályok létrehozására és fejlesztésére 750 millió forintot osztott szét az Egészségügyi Minisztérium. A pályázaton tizenkilenc kórház nyert, ebből tizenkettőt kormánypárti vezetésű önkormányzat tart fönn, s csak kettőt ellenzéki (a működtetés privatizálása esetén az általuk megbízott magáncég).
A fennmaradó öt intézmény közül három fenntartója független irányítású helyhatóság, egy minisztériumhoz tartozó egyetem és egy egyház. A kihirdetett pályázati eredmény szerint a szocialista, illetve szabad demokrata vezetésű miskolci, orosházi, dunaújvárosi, szekszárdi, ózdi, kiskunhalasi, békéscsabai és budapesti, valamint a Hajdú-Bihar, a Heves, a Bács-Kiskun és a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat területén lévő intézmények jutottak támogatáshoz. Az ellenzéki vezetésűek közül csak a kaposvári és a mohácsi önkormányzat kórháza nyert pénzt.
*
Ha nem az intézményfenntartó önkormányzat vezetőjének politikai irányultságát vizsgálnánk, hanem a polgármesterét, aki azt a települést vezeti, amelyiken az adott kórház található, akkor a nyertesek között valamivel több „ellenzékit” találnánk.
A sürgősségi ellátáshoz szükséges gépek és műszerek beszerzésére százmillió forintot osztott szét az egészségügyi tárca. Ezen a pályázaton is 19 kórház nyert támogatást, közülük szintén 13-at kormánypárti vezetésű önkormányzat tart fenn, s csak kettőt ellenzéki. Előbbiek közé tartozik a szentesi, az ajkai, a veszprémi, a budapesti (három intézmény), a váci, a Bács-Kiskun megyei, a Békés megyei, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei (két intézmény), a Fejér megyei, valamint a Pest megyei önkormányzat, míg az utóbbiak közé a pápai és a Vas megyei önkormányzat. További négy kórház – három egyetemi és egy országos intézmény – pedig minisztériumokhoz tartozik.
Mint azt nemrég megírtuk: az egészségügyi intézményeknek a központi költségvetésből juttatott címzett támogatásokat is úgy osztaná el a kormány, hogy egy kivételével csak olyan intézmények kapjanak, amelyeket kormánypárti vezetésű önkormányzatok tartanak fenn. Ha az Országgyűlés is jóváhagyja a javaslatot, akkor a 13 fekvőbeteg-ellátó intézmény jövőre több mint tízmilliárd forint költségvetési pénzt kap a rekonstrukcióhoz ezen a jogcímen.



Miskolci panasz. Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója lapunknak elmondta, a Száz lépés programjának meghirdetésekor a kormány megígérte, az egészségügy fejlesztésére vonatkozó huszonegy lépésben másfél milliárd forintot áldoz Miskolc, Győr, Zalaegerszeg és Szolnok sürgősségi betegellátó centrumainak létrehozására. A főigazgató szerint garanciát is vállaltak az intézményi struktúra kialakításának finanszírozására, illetve egy-egy helikopteres leszállóhely megépítésére, de az ígéretek ellenére a négy város pályázatát elutasították. Csiba Gábor közölte, nem sajnálja mástól a pénzt, viszont az a húsz–hatvan milliós támogatás – amit kapnak – kevés a komoly fejlesztéshez. Reményei szerint mindössze kommunikációs hiba történt az elbíráláskor, éppen ezért levelet írt az egészségügyi miniszternek, amelyben arra kéri Rácz Jenőt, tájékoztassa az elutasítás okáról. (T. L. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.