A sürgősségi betegellátó osztályok létrehozására és fejlesztésére 750 millió forintot osztott szét az Egészségügyi Minisztérium. A pályázaton tizenkilenc kórház nyert, ebből tizenkettőt kormánypárti vezetésű önkormányzat tart fönn, s csak kettőt ellenzéki (a működtetés privatizálása esetén az általuk megbízott magáncég).
A fennmaradó öt intézmény közül három fenntartója független irányítású helyhatóság, egy minisztériumhoz tartozó egyetem és egy egyház. A kihirdetett pályázati eredmény szerint a szocialista, illetve szabad demokrata vezetésű miskolci, orosházi, dunaújvárosi, szekszárdi, ózdi, kiskunhalasi, békéscsabai és budapesti, valamint a Hajdú-Bihar, a Heves, a Bács-Kiskun és a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat területén lévő intézmények jutottak támogatáshoz. Az ellenzéki vezetésűek közül csak a kaposvári és a mohácsi önkormányzat kórháza nyert pénzt.
*
Ha nem az intézményfenntartó önkormányzat vezetőjének politikai irányultságát vizsgálnánk, hanem a polgármesterét, aki azt a települést vezeti, amelyiken az adott kórház található, akkor a nyertesek között valamivel több „ellenzékit” találnánk.
A sürgősségi ellátáshoz szükséges gépek és műszerek beszerzésére százmillió forintot osztott szét az egészségügyi tárca. Ezen a pályázaton is 19 kórház nyert támogatást, közülük szintén 13-at kormánypárti vezetésű önkormányzat tart fenn, s csak kettőt ellenzéki. Előbbiek közé tartozik a szentesi, az ajkai, a veszprémi, a budapesti (három intézmény), a váci, a Bács-Kiskun megyei, a Békés megyei, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei (két intézmény), a Fejér megyei, valamint a Pest megyei önkormányzat, míg az utóbbiak közé a pápai és a Vas megyei önkormányzat. További négy kórház – három egyetemi és egy országos intézmény – pedig minisztériumokhoz tartozik.
Mint azt nemrég megírtuk: az egészségügyi intézményeknek a központi költségvetésből juttatott címzett támogatásokat is úgy osztaná el a kormány, hogy egy kivételével csak olyan intézmények kapjanak, amelyeket kormánypárti vezetésű önkormányzatok tartanak fenn. Ha az Országgyűlés is jóváhagyja a javaslatot, akkor a 13 fekvőbeteg-ellátó intézmény jövőre több mint tízmilliárd forint költségvetési pénzt kap a rekonstrukcióhoz ezen a jogcímen.
Miskolci panasz. Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója lapunknak elmondta, a Száz lépés programjának meghirdetésekor a kormány megígérte, az egészségügy fejlesztésére vonatkozó huszonegy lépésben másfél milliárd forintot áldoz Miskolc, Győr, Zalaegerszeg és Szolnok sürgősségi betegellátó centrumainak létrehozására. A főigazgató szerint garanciát is vállaltak az intézményi struktúra kialakításának finanszírozására, illetve egy-egy helikopteres leszállóhely megépítésére, de az ígéretek ellenére a négy város pályázatát elutasították. Csiba Gábor közölte, nem sajnálja mástól a pénzt, viszont az a húsz–hatvan milliós támogatás – amit kapnak – kevés a komoly fejlesztéshez. Reményei szerint mindössze kommunikációs hiba történt az elbíráláskor, éppen ezért levelet írt az egészségügyi miniszternek, amelyben arra kéri Rácz Jenőt, tájékoztassa az elutasítás okáról. (T. L. L.)