Brüsszeli körökben időközben olyan hírek kaptak szárnyra, hogy Szlovákia esetleg nem csatlakozik az EU többi új tagjához, amelyek elutasítják a költségvetés csökkentését. A brit javaslat tíz százalékkal csökkentené az új tagállamoknak járó felzárkóztatási támogatásokat. Ezt a héten már a magyar kormányfő is határozottan elutasította.
Tony Blair tegnap este megérkezett Budapestre, s Gyurcsány Ferenc luxusvillájában vacsorázott. A Gyurcsány-villa előtti Szemlőhegy utca több száz méteres szakaszát a rendőrség hermetikusan lezárta a forgalom elől, így a riporterek sem közelíthették meg az épületet. Lapzártánkig érdemi információ nem derült ki a megbeszélésről.
Időközben megszületett az Európai Unió 2006-os költségvetése, miután Brüsszelben sikerrel zárult az egyeztető tárgyalás a tanács és az Európai Parlament között.
[Sorsdöntő…] Folytatás a 9. oldalon >
Folytatás az 1. oldalról >
A pénteki, budapesti találkozón Gyurcsány Ferenc és Tony Blair mellett Jirí Paroubek cseh, Kazimierz Marcinkiewicz lengyel és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök is részt vesz. A visegrádi együttműködés négy országának vezetője várhatóan közös felhívást ad át Tony Blairnek, hogy biztosítsa az igazságos és gyors megállapodást a 2007–2013 közötti időszak EU-költségvetéséről. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hétfőn telefonon óva intette Tony Blairt attól, hogy „Robin Hood legendáját a feje tetejére állítva” vegyen el a szegényektől és a gazdagoknak adjon többet. Uniós diplomaták beszámolói szerint a brit javaslat alapján csökkenne Németország, Hollandia és Svédország befizetése, és – igaz, csökkentett formában – megmaradna a Nagy-Britanniának járó költségvetési viszszatérítés.
A brit miniszterelnök ugyanazzal a brit kormányállásponttal érkezett Budapestre, mint Tallinnba. Nagy-Britannia azon fáradozik, hogy uniós elnökségének utolsó hónapjában sikerüljön legalább valamit megvalósítani ambiciózus terveiből. Blair nem kevesebbet kíván elérni, mint a közös mezőgazdasági politika gyökeres átformálást és az unió egész költségvetési módszerének a megváltoztatását.
Magyarországot mint a tíz legutóbb belépett ország egyikét érzékenyen érintené a reform. Kóka János gazdasági miniszter kedden azzal érvelt Londonban, hogy amennyi infrastrukturális fejlesztési segélyt Magyarország kap, abból az egész uniónak haszna van. Példaként az úthálózat fejlesztését említette. Brit felfogás szerint viszont a magyar gazdaság, a többi új tagállaméval együtt, nem tudná megemészteni ezt a segélyt.
Mindezeken túl Tony Blair ugyanakkor megérti az új tagállamok, például Magyarország vonakodását attól, hogy az uniótól Nagy-Britanniának visszaadott eurómilliárdokhoz hozzájáruljon. A brit sajtó egyenesen arról ír, a miniszterelnök a visszatérítés terén enged, még mielőtt kötelező ígéretet kapna arra, hogy a többi tagállam elfogadja a brüsszeli csúcstalálkozón a reformokra irányuló brit javaslatcsomagot. Az ellenzéki lapok bizonyosra veszik, hogy ez nem történik meg, ha másért nem, a francia vétó miatt.
Egy nappal a budapesti találkozó előtt Kazimierz Marcinkiewitz lengyel kormányfő is az uniós szolidaritás érvényesülése mellett érvelt, hangsúlyozva, hogy az Európai Uniónak tartania kell magát alapvető értékeihez, csak így teljesíthető a tagországok közötti fejlettségi különbségek mérsékléséről megfogalmazott cél. A lengyel vezető egy tegnapi varsói gazdasági értekezleten beszélt erről.
a brit kormányfő programja. Az EU soros elnökségét betöltő brit kormányfő tegnap este Tallinnból érkezett Budapestre, az észt fővárosban az uniós büdzsével kapcsolatos elképzeléseit ismertette. Ma délelőtt a visegrádi országok miniszterelnökeivel folytat plenáris tárgyalásokat a Parlamentben, majd nemzetközi sajtótájékoztatón számol be a megbeszélések eredményeiről. (MN)