Végül mi fizetünk

2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk hosszú távú devizaadósságának osztályzatát rontotta le tegnap a Fitch Ratings hitelminősítő, amely az idén másodjára fokozta le Magyarországot. A friss döntés hátterében amúgy a régi trend áll: drámaian rosszul teljesít a költségvetés, magas a hiány, s eközben egyre nő az államadósság.
De mi közünk van mindehhez nekünk, polgároknak? – rándíthatnánk meg a vállunkat ismét, hiszen lassan már hozzászokunk az efféle külföldi kekeckedéshez. Ráadásul gazdasági miniszterünk kirobbanó gazdasági sikerről, száz éve nem látott konjunktúráról, ugrásra készülő magyar pumáról beszél.
Tehát – gondolhatjuk – már megint csak akadékoskodnak velünk a külföldi befektetők érdekeit képviselő intézetek.
Csakhogy ha így teszünk, könnyen meglepődhetünk. Mert előfordulhat, hogy a leminősítések következtében hamarosan kevesebbet tudunk vásárolni forintunkért, miközben magasabb lesz a lakásra felvett devizahitel törlesztőrészlete. Egyszóval a kormány elhibázott költségvetési politikáját mi fizetjük meg – vastagon.
Akárhogyan is, megvan az ára annak, hogy a deficitcélokat hatalomra jutása óta sorozatosan emeli a kormány. Három és fél esztendeje nincs tartható büdzsénk. A folyamatos módosítgatások, a számviteli trükkök, a számok egyre-másra történő kozmetikázása már nagymértékben aláásta a gazdaságpolitika hitelességét. Az egyre romló bizonyítványról az utóbbi időben szinte nap mint nap tájékoztatnak bennünket a nemzetközi szervezetek, amelyek azt is látják: a gazdasági növekedés bizonyos része is az adósság növekedéséből származik.
Ezt az államadósságot pedig finanszírozni kell további felvett kölcsönökkel. Amelyek drágábbak lehetnek a leminősítés után. Merthogy a Fitch minősítése alapján Magyarország most az utolsók egyike a térségi uniós országok között. Tehát a külső adósságszolgálati terhek növekedhetnek, és ez azt jelenti, kevesebb marad a büdzsében nekünk, magyaroknak. De a leminősítés nem csak az államháztartást érinti: a privát szektort is, a vállalatokat, amelyek az utóbbi időszakban drámai mértékben eladósodtak külföldi devizában. Csakúgy megérzi a nemzeti valuta a befektetők bizalomvesztését. Miután kiszámíthatatlan a deficit-, illetve az adósságpálya, tovább nő az ország sérülékenysége, amit az azonnali piaci reakciók is alátámasztanak. A tartós forintgyengülés valószínűsége fokozódhat, ha pedig a gazdasági növekedés üteme lassul, a fenti problémák még kiélezettebben jelentkezhetnek. Sajnos jogosan tarthatunk nemzeti valutánk érdemi leértékelődésétől, amelynek hatására az infláció is emelkedhet a mostani alacsony szintről. A forint árfolyamának csökkenésével pedig a devizában felvett hitelek törlesztőrészletei ugranak meg.
A tegnapi leminősítés hallatán ugyanakkor valóságos örömujjongásba kezdett a kormányfő, a pénzügyi tárca vezetője és a gazdasági miniszter is. Gyurcsány Ferenc szerint további ösztökélést és bátorítást kaptunk, míg Kóka János egyenesen attól óv: ne keltsünk hisztériát.
Pedig egy olyan piacon, ahol az állami adósságot jelentős részben külföldiek finanszírozzák, a leminősítés – magunk között szólva – aggasztóan rossz hír. Mindannyiunknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.