Alig épülnek katonalakások

A Honvédelmi Minisztérium összesen 55 szolgálati lakás megvásárlását vagy felépítését tervezte 2005–2006-ban a költségvetésben megjelölt forrásokból, miközben a kormányprogramban évente 500 lakás beszerzését ígérték. A szaktárca főként a katonák önerős lakásvásárlását vagy -bérletét támogatja, de ez hoszszú távon jóval nagyobb kiadást jelenthet az államnak.

2006. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Költségvetésben előirányzott forrásaiból 2005–2006-ban mindössze 55 szolgálati lakás építését, illetve vásárlását tervezte be a Honvédelmi Minisztérium (HM), miközben a kormányprogramban évente 500 szolgálati lakás beszerzését ígérték a katonáknak – tudta meg lapunk.
Míg a tavalyi költségvetésben 206 millió forintot, addig idén már csak 122 milliót jelöltek meg a költségvetésben erre a célra. Erről a keretről azonban az a döntés született, hogy a 2004-ben megkezdett lakásépítési feladatok tavalyi befejezéséhez, illetve folytatásához használják fel. A büdzsé lakásépítésre biztosított forrásaiból ezek alapján tavaly 40, idén pedig 15 lakás gazdálkodási körbe vonását tervezték. Az újonnan épített vagy vásárolt lakások számáról, vagyis a tervek megvalósításáról azonban a szaktárca szóvivője többszöri megkeresésünkre sem árult el konkrét, számszerű adatokat. Bocskai Istvántól a napokban csak annyit tudtunk meg, hogy „az elmúlt években több mint 5000 férőhellyel sikerült bővíteni és javítani a Magyar Honvédségben szolgálatot teljesítő katonák lakhatási lehetőségeit”, és a HM-nek ez a törvényben előírt kötelezettsége. Ezt a kötelezettségét a szaktárca a költségvetésben lakásépítésre és -vásárlásra előirányzott összegek mellett többek között a feleslegessé vált ingatlanok értékesítéséből befolyó összegek egy részének felhasználásával kívánja megvalósítani. Tavaly ezekből a tranzakciókból 5–8 milliárd forint bevételt várt a tárca, amelyből 2,5–4 milliárdot kívántak lakások beszerzésére fordítani. Az viszont egyelőre rejtély, hogy ilyen forrásokból hány lakást tudtak beszerezni 2005-ben.
A HM-rendelkezésű lakások és nem lakás célú helyiségek elidegenítéséből származó bevételekből 300-350 millió forintot kívántak lakások beszerzésére költeni, de egyelőre arról sem nyilatkozott a HM, hogy ebből a keretből végül hány lakhelyet vettek vagy támogattak a katonáknak. Az sem világos, hogy a szaktárca hány jogosultnak támogatta az elmúlt évben összesen az önerős lakásvásárlását, hánynak juttattak minisztériumi rendelkezésű bérlakást, illetve a munkáltatói támogatást. Az viszont bizonyos, hogy a HM az elmúlt évben ezeket a támogatási formákat részesítette előnyben, hiszen a költségvetésben milliárdokat terveztek erre a célra. Hosszú távon azonban az ilyen támogatás – például egy húszéves lejáratú lakáshitel fizetésének segítése – feltehetőleg költségesebb a minisztériumnak, mintha építkezésekre vagy lakásvásárlásra költöttek volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.