Ha áttekintjük ezt a három meghatározó tényezőt, akkor arra kell jutnunk, hogy a tőkepiacon csak nagyon óvatos stratégiát szabad felvállalni. Elsőként a vezető részvények sorát érdemes megvizsgálni. A gyorsjelentési időszakban eredményeivel – a meghatározó tőkepiaci szereplők között – általában elsőként jelentkező Richter az idén is kedvező adatokkal rukkolhat elő, azonban a cég részvényének árában komolyabb növekedést már nehéz elképzelni – nyilatkozta a legtöbb elemző. A Richter-papírok árfolyamának növekedését olyan események is mozgathatják, mint a hazai gyógyszerár-képzési struktúra, valamint az orosz támogatási rendszer alakulása.
A hazai és nemzetközi hatások együtt érvényesülnek a Mol esetében is: a kőolaj és az üzemanyagok világpiaci ára, az akvizíciós tevékenység meghatározhatja az olajipari cég jövőbeni szerepét a térségben. Az OTP árfolyamára viszont inkább a makrogazdasági adatok gyakorolnak hatást. Ugyan a legnagyobb magyar pénzintézet erőteljes külföldi szerepvállalásai is árfolyam-befolyásoló tényezők lehetnek, de a választások előtti és utáni gazdaságpolitikai irányzatok a cég rövid távú stratégiáját átalakíthatják. A legkevesebb hatás a Magyar Telekom papírjait érheti. Az internetes felhasználók számának növekedése, a harmadik generációs mobiltávközlési rendszer piaci bevezetése két olyan tényező, amely az idei évet befolyásolhatja majd.
A kis forgalmú cégek közül a növekedési potenciállal rendelkező áramszolgáltatókat, valamint a kiskereskedelmi cégeket érdemes megvizsgálni. Az elemzők a kevésbé likvid részvények esetében is óvatosságra intenek. Ugyanakkor olyan slágerrészvények is kerülhetnek a befektetők szeme elé, mint az osztaléka miatt befektetésre érdemes Zwack, a Démász, vagy éppen az átalakított és ma már ingatlanokkal körbebástyázott Fotex, esetleg a veszteségből kilábalni próbáló Rába. A jelzálog-hitelezés esetleges feléledése az FHB-t hozhatja kedvező helyzetbe, így a pénzintézet árfolyamában lényegi előretörést is el lehet képzelni.
Ha a részvények mozgásterét vesszük figyelembe, akkor látható, hogy a BUX a jelenlegi 20-23 ezer pontos határtól nem nagyon mozdulhat el. Amennyiben viszont azok a várakozások érvényesülnek, amelyek szerint a térség tőkepiacai újabb tőkeinjekciót kaphatnak a befektetési alapok révén, akkor semmi sem elképzelhetetlen. Az is biztosnak tűnik, hogy az áprilisi parlamenti választások előtt komolyabb növekedést nem szabad várnunk a piactól, és valószínűleg a voksolás után sem lódulnak meg az árfolyamok. Csupán néhány napos kilengéseket várhatunk, a forgalom elérheti a napi 10-15 milliárd forintos szintet. A piacra hatással lehet az orosz–ukrán gázvita, az izraeli– arab viszony, valamint a terrorizmus változatlanul fennálló veszélye.
A pénzpiacokon a Federal Reserve leköszönő elnökének utolsó döntései, majd az új elnök lépései a dollár–euró kurzusát mozgathatják. Hasonlóan az uniós pénzre hathat az Európai Központi Bank esetleges kamatlépése is, amire a piac már másfél éve számít. A forint árfolyamának alakulását nehéz megjósolni. Rövid távon a hazai fizetőeszköz valószínűleg tartja magát a 250-256-os sávhoz, de a parlamenti választások jó okot adhatnak majd egy forint elleni spekulációra. Azok az elemzések, amelyek 280-300 forintos szintet várnak, komolytalanok, előre ilyen szinteket megjósolni szinte képtelenség, vagy éppen felelőtlenség lenne.
A dombóvári választás a párt és személyesen Magyar Péter politikai kudarca is