Száznegyven ember lakhelyét, egy egész településrészt nyilvánított a Holcim Hungária Rt. „frissen szántottnak” a Nyergesújfalun felépítendő cementgyárának érdekében a környezetvédelmi felügyelőségnek küldött válaszában – állítja az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Táti Környezetvédelmi Csoport. Kostyál János, a táti zöldek vezetője lapunknak elmondta: a tervezett gyár ezerméteres védőövezetében bányászlakások és egy felújított kúria is áll, ezért érthetetlen, hogy a hatóság elfogadta a cementüzem beruházójának beadványát. A vita abból adódik, hogy a környezetvédők szerint a leendő telephelyen lévő összes kibocsátó forrástól kell számítani a védőövezet ezerméteres távolságát, a beruházó viszont úgy tartja, hogy a központi kéménytől mért távolság a mérvadó. A környezetvédelmi felügyelőség részletes hatástanulmány kidolgozását rendelte el, amelyben a Holcimnak választ kell adnia a zöldek által vitatott kérdésekre is.
Dobos Imre, a Holcim Rt. projektigazgatója közölte: a cég a jogszabályokban rögzített maximális távolságot vette figyelembe a védőövezet tervezésénél, hiszen annak határa a jogszabályok szerint 500– 1000 méter közötti távolságra kell hogy legyen a központi kibocsátó- forrástól, amely jelen esetben a tervezett gyár kéménye.
Mint megírtuk, a zöldek több szempontból is támadják a beruházást. A környékbeliek szerint a gyár veszélyeztetné a helyi ivóvízbázist, és tovább rontaná a környék levegőjének már amúgy is katasztrofális minőségét, hiszen az üzemben hulladékokat égetnének. A helyiek tiltakozó akcióinak hatására a Holcim tavaly közölte, hogy eltekint a veszélyes hulladékok hasznosításától, Nyergesújfalu képviselő-testülete pedig elfogadott egy határozatot arról, hogy nem járul hozzá hulladékok égetéséhez a tervezett gyárban. A közgyűlés azonban egy januári ülésén két ellenszavazat mellett megváltoztatta a döntését, és feltételekkel, de mégis elfogadta hulladékok égetését a leendő cementüzemben. Az egyik nemmel szavazó képviselő, a fideszes Völner Pál három másik testületi taggal ezután indítványt nyújtott be az önkormányzathoz, hogy a nyergesújfaluiak népszavazáson dönthessenek a cementgyárról. Tájékoztatása szerint egy aláírásgyűjtésen már a választópolgárok harmada, 1830 helybeli csatlakozott egy tiltakozó petícióhoz, így feltételezi, hogy a többség egy referendumon elutasítaná a gyár felépítését. Népszavazást kezdeményeznek a szomszédos Táton és több környékbeli településen is. A táti önkormányzat ugyanakkor fellebbezést kíván benyújtani a Holcim engedélykérelme ellen a környezetvédelmi hatóságnál.
Miskolci József nyergesújfalui polgármester szerint tavaly a „hisztériakeltés” miatt vetették el a hulladékok égetését a tervezett üzemben. Az újabb, elfogadó határozatot viszont azért hozták, mert ésszerű kompromisszumnak tartották, hogy a Holcim eltekint a veszélyes hulladékok égetésétől. A polgármester közölte: a cementgyár azért is előnyös lehet a városnak, mert a helyi kommunális hulladéklerakót 2008 végén be kell zárni, és az ott összegyűlt szemetet Tatabányára kellene szállítani, ami a városnak sokba kerülne. Kérdéses azonban, hogy a lerakóban felhalmozott vegyes hulladék elégethető-e anélkül, hogy káros anyagok kerüljenek a levegőbe.
Nyergesújfalu képviselő-testülete lapzártánkkor szavazott a népszavazási indítványról.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál