Milyen gazdaság az, ahol az emberek a töredékét keresik az osztrákok fizetésének, mégis Ausztriába járnak vásárolni, mert ott olcsóbb az élet? – tette fel a kérdést Orbán Viktor a köztelevízió Nap-kelte című műsorában. A Fidesz elnöke szerint a legnagyobb baj az, hogy szinte mindenért többet fizetünk, mint amennyit ér, mert a legtöbb nagy cég luxusprofitot termel. Orbán elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy jelenleg több mint 700 ezer embernek nincs állandó munkája, mert a munkáltatók a túl magas közterhek miatt nem tudnak mindenkit foglalkoztatni. A politikus szerint ezért a legfontosabb feladat az adók radikális csökkentése és a luxusprofit letörése, az egészségügyi, oktatási és közigazgatási szférában ugyanakkor nem jöhet szóba megszorítás. Hozzátette: ezeken a területeken forráskivonással nem lehet reformokat végrehajtani.
Orbán példa nélkülinek nevezte, hogy az Európai Unió nem fogadta el a kormány euró bevezetésével kapcsolatos tervét. Szerinte ez olyan, mint amikor egy versenyen az embernek már a nevezését is visszautasítják. Kijelentette: az unió azért szeptember 1-jei határidőt jelölt meg az új terv elkészítésére, mert a jelenlegi kormánytól már semmit sem vár.
A Fidesz elnöke szerint lehet, hogy perre kell mennie azzal az internetes lappal (Stop.hu), amely vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett vele szemben. Hozzátette: 180 napig rángatta őt a családja meggazdagodását vizsgáló bizottság, és nem találtak semmit, ami ne lenne számára vállalható.
Orbán ugyanakkor még mindig nem tartja lezártnak a Financial Times ügyét. A politikus szerint a lap több hamisítást is végrehajtott, ugyanis olyan mondatokat adott az ő és a párt egyik alelnökének szájába, amelyeket sohasem mondtak. A politikus szerint a lap három hónappal az országgyűlési választások előtt azt állította róla, hogy xenofób (azaz idegengyűlölő), ami a legsúlyosabb vád Európában. Hozzátette: ezzel kapcsolatban még van elrendeznivaló. A jogászok vizsgálják a sérelmezett mondatokat, és ezt jelezték a Financial Timesnak is.
Nyert perek. Az elmúlt években több esetben is előfordult, hogy a Fidesz vezetői – vagy maga Orbán Viktor – személyiségi jogi pert indítottak és nyertek. A bíróság jogerősen megállapította, hogy Juhász Ferenc megsértette dr. Orbán Viktor becsülethez, emberi méltósághoz és jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát, amikor 2002. november 6-án az Info Rádió műsorában az alábbi kijelentést tette: „Medgyessyt azért fogadja Bush elnök, mert reményét látja annak, hogy nem egy antiszemita kormányfővel áll szemben…”, mert ezzel azt a hamis látszatot keltette, hogy a felperes antiszemita politikus. A bíróság az alperest a további jogsértéstől eltiltotta. A bíróság kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül közölje az Info Rádióban az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését a peres feleket név szerint megjelölve. A Fidesz-elnök a Juszt László újságíróval szembeni pert is jogerősen megnyerte. A bíróság megállapította: Juszt megsértette a volt kormányfő személyiségi jogait, amikor egy írásában úgy fogalmazott, „az, hogy Orbán és Kövér zsidózik egy-egy kiadósat, hogy még mindig nem látták be: nem az utca a politikai tere, nem lep meg”. Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke is megnyerte a Juszttal szemben indított személyiségi jogi perét, amelynek kirobbantója az volt: az újságíró 2002-es írásában azt állította, hogy Kövér zsidózott az ’56-os megemlékezésen. (MN)