Lapunk egy olvasói levélből értesült arról, hogy vannak olyan diákok, akik még mindig nem kapták meg a tavaly szeptemberben esedékes Bursa Hungarica-ösztöndíjat. Az érintett úgy tudja, hogy az illetékes önkormányzat már novemberben átutalta az összeget, az iskola azonban a mai napig nem folyósította a pénzt. A csaknem féléves késés különösen súlyos probléma, mert ez a támogatási forma kifejezetten azért jött létre, hogy anyagi segítséget nyújtson a szegény családból származó fiatalok továbbtanulásához.
A Bursa Hungarica-ösztöndíjrendszer lényege az, hogy a hátrányos helyzetű tanulók egyetemi és főiskolai tanulmányait a tanuló lakóhelye szerinti települési önkormányzat, bizonyos esetekben a megyei önkormányzat és az Oktatási Minisztérium együttesen támogatja. Az önkormányzatoknak az OM Alapkezelő Igazgatóságához kell átutalniuk az összeget. A tárca a pénzt kiegészíti, újracsoportosítja, majd továbbítja annak az iskolának, amelynek hallgatója az ösztöndíjban részesülő diák. Az önkormányzatoknak tavaly augusztus 31-ig egy összegben kellett volna átutalniuk az első félév öt hónapjára járó pénzt.
Az oktatási tárca sajtóosztályán elismerték, hogy bizonyos esetekben akár hónapokat is csúszik a pénz kifizetése. Ennek főként az az oka, hogy az önkormányzatok nem utalnak időben, vagy nem annyit utalnak, amennyit kellene. A minisztérium adatai szerint csaknem négyezer hallgató – az ösztöndíjban részesülők 14 százaléka – nem kapta meg időben a pénzét az önkormányzatok késlekedése miatt. Közel egy hónappal a határidő lejárta után, szeptember 23-án 232 települést kellett felszólítani a teljesítésre. A megyei önkormányzatok közül egy hivatal csak az összeg egy részét utalta át, így 1600 diák csak november második felében juthatott hozzá a pénzéhez. Január 9-ig – egy kivételével – végül valamenynyi önkormányzat átutalta az öszszeget, így a félév végén a hallgatók végre megkaphatják a szemeszterre járó pénzt.
A tárca szerint a fő probléma az, hogy az önkormányzati folyósítás önkéntes, így a tárca nem tudja szankcionálni a késlekedést. A máig nem fizető települést vélhetően ki kell zárni a programból, ám ez azzal jár, hogy az ott lakó hátrányos helyzetű diák elesik a támogatástól.
A 2025-ös büdzsé megalapozza a dinamikus bérnövekedést