A botrány átszabhatja a dán belpolitikát

Becslések szerint eddig már néhány száz dán állásába került a karikatúrabotrány, miután a sértett iszlám országok bojkottot hirdettek az általuk előállított termékekre. Az ügy jelentős hatást gyakorolhat Dánia belpolitikai életére is, a bevándorláspolitikáról, az integrációról folytatott viták fellángolása várható.

2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy héttel az ügyet kirobbantó Jyllands-Posten lap bocsánatkérését követően már kétszázra tették azon frissen munkanélkülivé vált dánok számát, akik az ország termékeire meghirdetett iszlám bojkott miatt vesztették el állásukat. Ma senki sem tudja megmondani, hogy a dánok hosszú távon mekkora részét vesztik el 2,6 milliárd dolláros arab piacuknak, de az bizonyos, hogy a botránynak ezt a mellékhatását elszenvedők többsége nem a toleráns nézeteket erősíti majd.
Nem meglepő hát, hogy az elmúlt hetekben a bevándorlásellenes – amúgy is felszálló ágban lévő – Dán Néppárt (DVP) népszerűségének alakulása új lendületet vett. Ha a trend tartósnak mutatkozik, könnyen átvehetik a második legjelentősebb erő helyét az ellenzéki szociáldemokratáktól. Felmérések szerint mintegy 18 százalékon állnak, míg a baloldali párt – 21,6 százalékkal – történelmi mélypontra süllyedt. Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök jobboldali Liberális Pártja 28 százalékon áll, csekély visszaeséssel, ugyanakkor parlamenti függősége az őket kormányon kívülről támogató DVP-től értelemszerűen tovább fokozódik.
A folyamatok közvetlenül nem gyakorolhatnak hatást a parlamenti erőviszonyokra, hiszen alig egy éve volt az utolsó választás, ugyanakkor a pártok reakciói nagyban befolyásolhatják a közvéleményt – vélik elemzők. Míg a DVP elnök asszonya a válság csúcspontján kijelentette, hogy a fundamentalista dániai imámok „dudvák, amelyekkel nekünk magunknak kell végeznünk”, addig a közvélemény-kutatások szerint a dánok többségének véleménye tökéletesen rímel Pia Kjarsgaard szavaira. 58 százalékuk úgy véli, hogy elsősorban az imámokat terheli a felelősség az erőszakos dánellenes demonstrációkért, míg 82 százalék szerint ugyanők hátráltatják a mozlim bevándorlók integrációját. Azt a tényt, hogy a vallási vezetők 27 fős csoportja már tavaly decemberben körutat tett a Közel-Keleten a Jyllands-Posten elleni akcióhoz toborozva támogatókat, a kormányfő sem hagyta figyelmen kívül, amikor arról beszélt, hogy Dánia „megfontolt dezinformációs kampány áldozatává vált”.
Rasmussen láthatóan igyekszik kiegyensúlyozottan viselkedni: a Nyugat-Európában elvárt politikai korrektség talaján állva ugyan, de odacsap demonstrációt szítóknak. Példa erre annak a mérsékelt mozlim csoportosulásnak a támogatása, amelyet a botrány legforróbb napjaiban hívott életre Naser Khader centrista parlamenti képviselő. Szkeptikusok szerint ugyanakkor a fundamentalisták fenyegetése miatt rendőri védelmet élvező politikus aligha reprezentálja a 200 ezres dániai mozlim közösséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.