Alkotmánybírósághoz fordult a HÖOK, mert az alaptörvénynyel ellentétesnek tartja a március 1-jén hatályba lépő új felsőoktatási törvény több pontját. A hallgatók többek között aggályosnak tartják, hogy az új jogszabály szerint az oktatók és a kutatók részt vehetnek a gazdasági tanácsokban, a hallgatók azonban nem. Ekler Gergely, a testület elnökének közleménye szerint szerint ezzel a törvény a hátrányos megkülönböztetést valósít meg a diákok rovására.
Kifogásolják az új jogszabály azon passzusát is, amely szerint a tanulmányaikat 2006. szeptember elseje előtt megkezdőkre a régi törvény valamennyi rendelkezését alkalmazni kell. Ekler közleményében leszögezi: a korábbi jogszabály szerint a hagyományos képzési szerkezetben részt vevő hallgatónak csupán annyi idő áll rendelkezésére a tanulmányainak befejezésére, amennyi a képesítési követelményekben meghatározott képzési idő. Így például egy 2005-ben ötéves egyetemi képzésre felvett hallgatónak tíz félév alatt el kell végeznie az iskolát, ellenkező esetben már csak az új típusú képzésben fejezheti be tanulmányait.
A hallgatók ezenkívül sérelmezik, hogy az új törvény két rendelkezése ellentmond egymásnak.
Ismert: az Alkotmánybíróság tavaly októberben megsemmisítette a májusban elfogadott, de ki nem hirdetett új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc akkori államfő által kifogásolt rendelkezéseit. A döntés után a Magyar Bálint vezette tárca rohamos gyorsasággal, radikálisan átalakította a törvény alkotmányellenesnek talált részeit, és még novemberben az Országgyűlés elé terjesztette az átdolgozott verziót, amit a parlament kormánypárti többsége el is fogadott.
Magyar Péter pártjának képviselői is aláírták a háborúpárti paktumot