A polgári körök jelentősége

Olvasóinktól
2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás utáni ötödik országgyűlési választásra készül a nemzet. Tizenhat év elég arra, hogy tanulságokkal szolgáljon, és figyelmeztessen, a hibákat nem szabad újra elkövetni.
A magyar választókat a rendszerváltók túlságosan hamar a pártpolitika karmaiba terelték. Ebben az MSZMP és utódpártja is, miután embereit az új demokratikus pártokba beépítette, érdekelt volt. A választás kimenetelét illetően az utódpártot nagy meglepetés a hangulatjelentések alapján nem érhette. Már az első demokratikus választás alkalmával minden vagy fekete, vagy fehér volt.
Majd jött a csömör és a „szakértelem” ’94-ben, 54 százalékos többséggel. Az első választás vesztese, nehogy marginális szereplője legyen a parlamenti politizálásnak, felkínálta magát annak a politikai erőnek, melynek demokráciaképe és jogállamról hirdetett nézetei beszélő viszonyban nem voltak tetteivel. Az 1990-es győztes az első kormányzás nehézségeit azóta sem heverte ki. A második, 1994-es választások óta a baloldal meghatározó ereje az MSZP. Nagy az esély arra, hogy április végétől egyedüli lesz. Ideje lenne végre tisztán látni ennek okait.
A legfontosabb, megerősítette, mára már jelentősen gyarapította a „háborúhoz”, a politizáláshoz szükséges vagyoni hátterét. Időben marginalizálta lehetséges baloldali útitársait. Az újonnan alakult polgári pártokba gondosan beépítette embereit. Mára az SZDSZ-től átvette a meghatározó média felügyeletét. Vezetői az ország egzisztenciálisan legbiztosabb alapokon álló politikusai. És még sorolni lehetne az okokat, de egyet, talán a legfontosabbat ki kell mondani: az MSZP sikeresen átmentette a rendszerváltás kezdeti nehézségein a hálózatot, a kapcsolati rendszerét. Ez mára már mutyira torzult, de hatékonysága a hetvenes-nyolcvanas éveket idézi.
És a másik oldal? Jó ideig mindent csak pártalapon akart felépíteni. A megelőző negyven év hatásai alól ők sem tudták magukat kivonni. Majd belekényszerültek a kétfrontos harcba. Ebben a legtragikusabb az azonos oldalon lévőkkel vívott küzdelem volt. Erre mára már ráment az FKGP, a MIÉP, a Giczy-féle KDNP. De két hónappal a választás előtt, a siker nagyobb esélye végett, tényként kell elfogadni a kialakult helyzetet.
Az okot a bizakodásra a polgári körök mozgalma adja. Ez még akkor is így van, ha tudjuk, a polgári szerveződések nem vehetik le a pártok válláról a felelősséget. A társadalom boldogulását előmozdítani hivatott törvények megalkotása az Országgyűlés feladata. A kikényszerítés a társadalomé. A polgári szerveződések egyik feladata, hogy a parlamenti pártokat a közjó érdekében konszenzusra késztesse. Márpedig ehhez szervezett polgári társadalom kell, a legapróbb falutól a fővárosig. Keresztény-nemzeti értékrenddel, európai elkötelezettséggel. A családért, a településért, a kistérségért, a megyéért, az országért tenni kész közösségekkel. A polgári körök mozgalommá szerveződése a jobboldal rendszerváltás utáni legátütőbb sikere.
Dr. Kurucsai Csaba
volt országgyűlési képviselő, Pécs

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.