A zöld 12 pont támogatását kérik

Tizenkét pontban foglalták össze a környezetvédő civil szervezetek az elvárásaikat a leendő kormánnyal szemben, és az erről készült dokumentumot átadják a parlamenti pártok elnökeinek és miniszterelnök-jelöltjeinek. Mint ismeretes, a zöldek nem először próbálják ilyen módon meggyőzni a kormányzatot és az Országgyűlést a céljaik teljesítéséről. Évekkel ezelőtt Medgyessy Péter is ígéretet tett a környezetvédők 12 pontjának teljesítésére, de ebből nem lett semmi.

2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhat zöldszervezet képviselőjével találkozott a múlt héten az Országgyűlés elnöke. Szili Katalin eredményesnek nevezte a találkozót, mert arról is szót ejthetett a civil szervezetek képviselőivel, hogy miként segíthet egy zöldreform az államháztartási hiány csökkentésében. A zöldek képviselői azonban nem voltak ennyire derűlátók. A találkozó után többek között arról nyilatkoztak, hogy a jövőben egy erős érdekérvényesítő képességű környezetvédelmi tárcára lesz szükség. Az elmúlt években ugyanis azt tapasztalták, hogy a folyamatos költségvetési megszorítások miatt veszélyben forog a szaktárca működőképessége és ellehetetlenülnek a területi szervek is. Hasonlóan kedvezőtlen folyamatok mentek végbe a környezetünk, egészségünk, biztonságunk megóvásáért felelős más szervek (például az ÁNTSZ, az állat- és növényvédelem, a fogyasztóvédelem, a vízügyi szervek, a vámhatóságok, a bíróságok, vagy az ügyészségek) esetében is – foglalták öszsze aggodalmaikat a találkozó után kiosztott közleményükben.
A környezetvédő szervezetek közölték a házelnökkel, hogy továbbra is csak egy önálló Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot tartanak elfogadhatónak, és javasolták, hogy a tárca hatáskörébe kerüljön át a védett erdők kezelése is.
Márkus Ferenc, a WWF magyarországi elnöke nagy gondnak nevezte, hogy az Európai Unió forrásaiból a jelenlegi tervek szerint jobbára csak nagy környezetvédelmi beruházásokra költenek, elvonva a kisebb helyi természetvédelmi gondok megoldására rendelkezésre álló hazai forrásokat. Az elnök szerint fontos stratégiai kérdés az is, hogy az európai védett területekről rendelkező Natura 2000 programot hogyan finanszírozza az állam a jövőben.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetője leszögezte, továbbra is ellenzik a jelentős környezeti károkkal járó, nemzetgazdasági szempontból sem hatékony közlekedési és vízügyi beruházások terveit, mint például egyes gyorsforgalmi utak, a Duna–Tisza-csatorna, vagy a csongrádi tiszai duzzasztómű megépítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.