Több száz családot, köztük nagy múltú katonacsaládokat csapott be a Honvédelmi Minisztérium (HM), miután csak a felvételi jelentkezési határidő utolsó napján közölte, hogy gyermekeik mégsem tanulhatnak a győri Béri Balogh Ádám Honvéd Középiskolában, mert azt bezárják – jelentik ki a győri katonai középiskola civil tanárai abban a levélben, amelyet főtisztek útján juttattak el Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek. A tanárok tiltakozó levele szerint az eljárással súlyosan megsértették a gyerekek szabad iskolaválasztási jogát, hiszen sok tanuló csak a katonai középiskolába adta be a jelentkezését, a központi felvételiket meg sem írta, így már csak a maradék helyek közül válogathatnak.
*
Az iskola tantestületének civil tagjai minden képzeletet felülmúlónak nevezik az iskola bezárásának körülményeit, hiszen tavaly decemberben még engedélyezték a beiskolázás megindítását, és az igazgató személyesen járta az országot, hogy a médián keresztül felhívja a szülők és a gyerekek figyelmét az intézményre.
A levél aláírói emlékeztetnek arra, hogy Juhász Ferenc tavaly több fórumon is megerősítette, nem zárják be az intézményt. Ehhez képest tegnap Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium (HM) humánpolitikai főosztályvezetője azt közölte az iskolában tartott tájékoztatón, hogy a középiskolát 2007-ben megszüntetik, ezért nem indítanak képzést szeptembertől Győrben. Ezzel a lépéssel az utolsó katonai középiskola is bezárja kapuit Magyarországon.
A tiltakozók nehezményezik azt is, hogy több tanár az intézmény megmaradásának hírére visszamondta tavalyi állásajánlatait, így bizonytalanná vált a jövője. Megemlítik azt is, hogy az elmúlt négy évben kétszer írtak levelet Juhász Ferencnek az iskola érdekében, de a miniszter egyikre sem válaszolt.
Erdélyi Lajos tegnap közölte, hogy az intézménybe 203 diák jelentkezett a pénteki határidőig, ők továbbtanulásukhoz módosított jelentkezési lapot adhatnak be február 22-ig másik intézménybe. Lapunknak a dandártábornok arra hivatkozott, hogy a középiskola bezárása már 1999 óta napirenden van, legutóbb 2004-ben döntöttek a megszüntetéséről, de „volt egy kísérlet arra, hogy mégis életben tartja” a minisztérium. A bezárás bejelentésének botrányos időzítésével kapcsolatosan a főtiszt csak annyit nyilatkozott, „a végleges döntés mostanra született meg”. Hozzátette azonban, mindent megtesznek, hogy segítséget nyújtsanak az így hátrányt szenvedő családoknak, és a 06-20/212-0395-ös telefonszámon egy oktatási szakértő részletes tájékoztatást ad a szülőknek. Erdélyi szerint az intézményre azért sincs szükség, mert 2007-től a tiszthelyettesi helyeket a legénységi állományból kívánják feltölteni, és a győr-likócsi légvédelmi rakétadandárnak nőtlen tiszti szállóhelyekre volt szüksége, amelyeket a kollégiumban kívánnak kialakítani. Erdélyi Lajos kompenzációt is ígért a diákoknak. Mint elmondta, a honvédelmi miniszter néhány héten belül középiskolai ösztöndíjat alapít, amelyet az idén csak azok nyerhetnek el, akik a honvéd-középiskolába jelentkeztek.
Bocskai István, a HM szóvivője a döntést azzal indokolta, hogy túl költséges az iskola működtetése, ugyanakkor a katonai felsőfokú tanintézetekbe hétszeres a túljelentkezés. Nem garantálható, hogy a diákok a győri intézményből be tudnak jutni a felsőfokú intézmények valamelyikébe – érvelt Bocskai. A tantestület civil tagjai ezt is cáfolják, hiszen szerintük háromszoros volt a túljelentkezés.
Szakács Imre, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat fideszes elnöke bejelentette: a megye készséggel átveszi az intézmény működtetését azzal a feltétellel, ha a létesítményt a HM-től megkapják.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál