Súlyos hátrányba kerülhetnek a felsőoktatási felvételin a határon túli magyar diákok, az egyetemek és a főiskolák ugyanis saját hatáskörben döntenek arról, hogy elfogadják-e megfelelő szintű matúrának a külföldön szerzett érettségit. Több felháborodott határon túli magyar diák és szülő kereste meg lapunkat azzal, hogy hátrány éri a tanulókat a magyarországi felvételi eljárás során. A tanulókat több esetben késve, illetve tévesen tájékoztatták az érintett iskolák arról, hogy a felvételin elfogadják-e a határon túli magyar középiskolában szerzett emelt szintű matúrát, vagy sem. Volt olyan diák, akivel csak az érettségi és a felvételi jelentkezési lapok leadási határidejének napján közölte a magyar főiskola, hogy csupán középfokú matúrának ismerik el a felvidéki magyar gimnáziumban szerzett emelt szintű érettségijét, vagyis nem jár érte a hét pluszpont. A fiatalnak így már esélye sem volt arra, hogy egy magyarországi középiskolában újabb érettségire jelentkezzen.
Az Oktatási Minisztérium lapunk megkeresésére csupán annyit írt, hogy a felsőoktatási intézmények a külföldi középiskolai eredmények beszámításáról három éve önállóan, saját hatáskörben döntenek. Arra nem válaszoltak, hogy vajon miért számít ugyanúgy külföldinek egy határon túli magyar intézményben szerzett bizonyítvány, mint például egy Kínában szerzett oklevél, és miért nem ér annyit, mint az anyaországi.
Az Országos Felsőoktatási és Felvételi Iroda a jogszabályt magyarázva azt írja: az elismert külföldi érettségi bizonyítvány eredményeit az az intézmény minősíti és értékeli, ahova a diák jelentkezett. Így előfordulhat az is, hogy bár az okmányt elfogadják érettségiként, de a benne szereplő érdemjegyeket nem, így a diáknak egy magyar intézményben újra kell érettségiznie a felvételinél számba vett tárgyakból.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó