Idén kevesebben felvételiznek

Drasztikusan, több mint tíz százalékkal csökkent a felsőoktatásba felvételizők száma a tavalyi adatokhoz képest. Magyar Bálint szerint ez elsősorban demográfiai okokkal magyarázható, a Fidesz szerint azonban a tavalyi érettségi- és felvételibotrány, a felsőoktatási képzési szerkezet radikális átalakítása és a tanítás költségeinek folyamatos emelkedése vezetett a riasztó jelenséghez.

2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemben a korábbi gyakorlattal, az oktatási miniszter nem verte nagy dobra az idei felsőoktatási felvételi adatokat. Magyar Bálint csupán újságírói kérdésre árulta el az idei számokat, és igen szűkszavúan nyilatkozott a visszaesés okairól. Kijelentette: több mint tíz százalékkal, a tavalyi 148 ezerről 132 ezer főre csökkent a jelentkezők száma. Részletes statisztikák még nincsenek, így nem lehet tudni, hogy mely képzési formákat érinti csökkenés. A miniszter azt gyanítja, hogy elsősorban a távoktatásos, illetve levelező tagozatokon kisebb az érdeklődés. Magyar szerint a népességfogyás lehet az oka a kevesebb jelentkezőnek, illetve az, hogy az utóbbi években már felvételt nyertek azok a korábban érettségizettek, akik az érettségi évében kiszorultak a felsőoktatásból.
Az 1998-as kormányváltás évében egyébként csupán 126 ezren adtak be jelentkezési lapot, ám négy évvel később, 2002-ben ez a szám meghaladta a 165 ezret. Magyar Bálint újbóli miniszterségének kezdetén, 2003-ban valamelyest visszaesett a tanulási kedv, ám 2004-ben már ismét 167 000 fiatal jelentkezett a felsőoktatási intézményekbe. Tavaly mindenkit váratlanul ért a drámai mértékű csökkenés, hiszen közel húszezerrel kevesebben jelentkeztek felsőoktatási intézménybe, mint egy évvel korábban. A tavalyihoz képest több mint tízszázalékos, 2002-höz viszonyítva pedig húszszázalékos a visszaesés.
A Fidesz szerint sokkoló és elkeserítő az idei statisztika, ami nem írható kizárólag a demográfiai folyamatok rovására. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője kijelentette: a tavalyi érettségi-, felvételibotrány, a tanulási költségek jelentős emelése, a felsőoktatás átalakítása miatti bizonytalanság mind oka a szomorú statisztikának. Hozzátette: a felsőoktatási törvény késlekedése, az alkotmánybírósági intők miatt késve kezdődött meg az új képzési szerkezet kialakítása, ezért elégtelennek bizonyult a jelentkezők tájékoztatása is. A most felvételizők nem tudhatják, mit ér majd a három év után kezükbe adott diploma, ahogy azt sem, kell-e a további tanulmányokért fizetniük, és melyik intézményben tanulhatnak majd. Az ígéretek ellenére nem épültek olcsó, mindenki számára elérhető kollégiumok, csökken az államilag finanszírozott egyetemi és főiskolai férőhelyek száma.

Indul a tankönyvreform. Elkészült, és várhatón március 1-jén hatályba lép a tankönyvekről szóló miniszteri rendelet módosítása, amelynek célja, hogy egyszerűbbek, érthetőbbek legyenek a kiadványok, és a tömény ismeretanyag továbbítása helyett gondolkodásra késztessék a diákokat. A jogszabály többek között korlátozza a mondatok hosszát, a szakszavak gyakoriságát. Magyar Bálint szerint a változtatásra azért volt szükség, mert a jelenlegi kiadványok közül számos könyv túl sokat markol az ismeretekből, szövegezésük nehezen érthető és tanulható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.