Csaknem tíz ponttal, 109,2 pontra javult a világgazdasági klíma indexe az év elején az IFO német gazdaságkutató szerint. Az intézet tehát világgazdasági környezet jelentős javulását érzékelte. A gazdaságkutató tegnapi közlése szerint nemcsak az általános gazdasági helyzet, de a jövőbeli – hat hónapra előre mutató – várakozások indexe is javulást jelez. Az index már tavaly ősszel emelkedett azután, hogy 2004 kezdete óta folyamatosan gyengült.
Főképp Nyugat-Európában tapasztalható javulás a jelenlegi és a jövőbeli helyzet megítélésében, Észak-Amerikában és Ázsiában a hangulat csak kisebb mértékben javult. Az inflációs várakozás viszont nem enyhült, 3,2 százalékkal lényegében az ősszel mért szinten maradt az év elején is.
Az IFO negyedévenként készíti el indexét, amit széles körű szakértői véleményekre alapoz. Ezúttal 90 ország 1080 szakértőjének véleménye alapján készült az index.
Az OECD vezető közgazdásza, Jean-Philippe Cotis ezzel ellentétben tegnap az eurózóna kedvezőtlen gazdasági kilátásairól nyilatkozott. Az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt fejtette ki, hogy az eurózóna gazdasági növekedése évek óta alatta marad az Egyesült Államokénak és a skandináv országokénak. Ennek okát a nem megfelelő pénzügyi politikában, nevezetesen abban látja, hogy az európai országok a konjunktúra csúcsán, akkor folyamodnak adómérséklésekhez, a költségvetési kiadások növeléséhez, amikor azokra nem volna szükség, képtelenek viszont forrásokat mozgósítani akkor, amikor a konjunkturális élénkülés kezdetén pénzügyi ösztönzőkre volna szükség. A visszaesés idején a pénzpolitika a fogyasztói keresletet sem ösztönözte kellőképpen, s ez az eurózóna területén a növekedés fő akadályozója.
Szokatlan keresztnevek hódítanak: így változik a névadási trend