Két igazgató a Pető-intézetben

A miniszterelnöki megerősítés ellenére továbbra sem ismerik el a Pető-intézet dolgozói az Oktatási Minisztérium által támogatott Makói Zita kinevezését. A főiskolai tanács Kozma Gyuláné korábbi főigazgatót tekinti az intézmény vezetőjének, akit a Fővárosi Munkaügyi Bíróság visszahelyezett munkakörébe.

2006. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább dagad a botrány a Pető-intézetben. Bár a miniszterelnök pénteken megerősítette posztján a dolgozók által el nem ismert Makói Zita kinevezését, ugyanezen a napon a Fővárosi Munkaügyi Bíróság kimondta, hogy a kuratórium jogtalanul távolította el posztjáról a korábbi vezetőt, Kozma Gyulánét. A testület visszahelyezte őt az igazgatói székbe. – Továbbra is fenntartjuk, hogy az új főigazgatót törvénytelenül nevezték ki, ezért őt nem tekintjük az intézet vezetőjének – mondta lapunknak Lukovics Erzsébet, az intézményt ideiglenesen vezető háromtagú testület egyik tagja. Hozzátette: Makói Zitát a főiskolai tanács megkerülésével nevezték ki, csak kinevezése után kapott főiskolai tanári címet, ami pályázati feltétel volt, ráadásul a törvényi korhatárt is átlépte. Lukovics szerint Makói Zita kinevezésének miniszterelnöki megerősítésével egy időben a Fővárosi Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletében megállapította, hogy a kuratórium elnöke jogsértő módon mondott fel az előző főigazgatónak, Kozma Gyulánénak, akit visszahelyezett munkakörébe. A dolgozók őt tekintik legitim vezetőnek, aki – amint kézhez kapja az erről szóló határozatot – munkába áll az intézetben.
Kozma Gyulánét még tavaly júniusban rendkívüli felmentéssel távolította el posztjáról a közalapítvány kuratóriuma. Magát megnevezni nem kívánó informátorunk szerint a testület döntésében nagymértékben szerepet játszott az Oktatási Minisztérium nyomásgyakorlása.
Ismert, hogy az intézetet működtető alapítvány minisztériumi delegáltakból álló kuratóriuma olyan főigazgatót választott az intézmény élére, akit a dolgozók nem ismernek el legitim vezetőnek, és politikai érdekeket sejtenek kinevezése mögött. Makói Zitát nem engedik be a főigazgatói szobába, ideiglenesen a dolgozók által támogatott három vezető látja el az igazgatói teendőket. Bár az oktatási tárca Makói kinevezését javasolta a miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferenc korábban nem erősítette meg azt, és vizsgálatot kért a tárcától. Az Oktatási Minisztérium azonban – az alkotmányjogászok szerint is egyértelmű jogsértések ellenére – nem talált semmit, és újból felterjesztette a kormányfő elé Makói kinevezését, aki másodszorra már elfogadta azt. A kormányszóvivő azzal indokolta a döntést, hogy a szakértői vizsgálatok nem támasztották alá az ezzel kapcsolatos korábbi jogi aggályokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.