Tovább dagad a botrány a Pető-intézetben. Bár a miniszterelnök pénteken megerősítette posztján a dolgozók által el nem ismert Makói Zita kinevezését, ugyanezen a napon a Fővárosi Munkaügyi Bíróság kimondta, hogy a kuratórium jogtalanul távolította el posztjáról a korábbi vezetőt, Kozma Gyulánét. A testület visszahelyezte őt az igazgatói székbe. – Továbbra is fenntartjuk, hogy az új főigazgatót törvénytelenül nevezték ki, ezért őt nem tekintjük az intézet vezetőjének – mondta lapunknak Lukovics Erzsébet, az intézményt ideiglenesen vezető háromtagú testület egyik tagja. Hozzátette: Makói Zitát a főiskolai tanács megkerülésével nevezték ki, csak kinevezése után kapott főiskolai tanári címet, ami pályázati feltétel volt, ráadásul a törvényi korhatárt is átlépte. Lukovics szerint Makói Zita kinevezésének miniszterelnöki megerősítésével egy időben a Fővárosi Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletében megállapította, hogy a kuratórium elnöke jogsértő módon mondott fel az előző főigazgatónak, Kozma Gyulánénak, akit visszahelyezett munkakörébe. A dolgozók őt tekintik legitim vezetőnek, aki – amint kézhez kapja az erről szóló határozatot – munkába áll az intézetben.
Kozma Gyulánét még tavaly júniusban rendkívüli felmentéssel távolította el posztjáról a közalapítvány kuratóriuma. Magát megnevezni nem kívánó informátorunk szerint a testület döntésében nagymértékben szerepet játszott az Oktatási Minisztérium nyomásgyakorlása.
Ismert, hogy az intézetet működtető alapítvány minisztériumi delegáltakból álló kuratóriuma olyan főigazgatót választott az intézmény élére, akit a dolgozók nem ismernek el legitim vezetőnek, és politikai érdekeket sejtenek kinevezése mögött. Makói Zitát nem engedik be a főigazgatói szobába, ideiglenesen a dolgozók által támogatott három vezető látja el az igazgatói teendőket. Bár az oktatási tárca Makói kinevezését javasolta a miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferenc korábban nem erősítette meg azt, és vizsgálatot kért a tárcától. Az Oktatási Minisztérium azonban – az alkotmányjogászok szerint is egyértelmű jogsértések ellenére – nem talált semmit, és újból felterjesztette a kormányfő elé Makói kinevezését, aki másodszorra már elfogadta azt. A kormányszóvivő azzal indokolta a döntést, hogy a szakértői vizsgálatok nem támasztották alá az ezzel kapcsolatos korábbi jogi aggályokat.
Magyar Péter pártjának képviselői is aláírták a háborúpárti paktumot