Jelentős hiánnyal zárult a tavalyi kecskeméti nemzetközi repülőnap és haditechnikai bemutató, pedig a rendezvény belépőjegyeinek árából, a közreműködői támogatásokból és a kiállítási helyek bérleti díjából 332 millió forint összbevételük származott a szervezőknek – tudta meg lapunk.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője elismerte, hogy a repülőnap bevétele elment a rendezvény szervezésével, biztosításával kapcsolatos költségekre, de teljes egészében nem fedezte a kiadásokat. A szóvivő arra hivatkozott, hogy a kedvezőtlen idő miatt a látogatók száma nem érte el a tervezettet. Arról azonban nem nyilatkozott, hogy mekkora volt a hiány az elszámolásnál a szaktárca tulajdonában álló szervező cég, a HM EI Rt. kasszájában.
Bocskai István állította, hogy a társaság a különbözetet szponzori támogatásból fedezte, a HM EI Rt. szóvivője viszont nem tudott ilyen egyértelműen beszámolni ezekről a támogatásokról.
*
Ezzel kapcsolatosan Schieber József, a cég képviselője csak annyit közölt, hogy az ellátásban közreműködő civil társaságok valóban fizettek az EI Rt.-nek a részvételükért, de vannak még olyan támogatói szerződések, amelyeket tavaly nyár óta nem sikerült lezárni.
Schieber üzleti titokra hivatkozva szintén nem kívánta megosztani a közvéleménnyel, hogy a jelen helyzet szerint mekkora veszteséggel zárult az állami cég szervezésében lebonyolított repülőnap. Mint arról beszámoltunk, a cég már a rendezvény előtt is titkolta, hogy mekkora összeget különítettek el a repülőnapra. A HM ugyanakkor kuriózumként jelentette be, hogy Bochkor Gábor és Palik László médiaszemélyiségek is részt vesznek a repülőnapon, de úgy tűnik, ezzel sem sikerült nyereségessé tenni a rendezvényt.
Az állami tulajdonú EI Rt. akkoriban sem volt hajlandó nyilatkozni a résztvevőkkel kötött előszerződésekről „a másik fél beleegyezése” nélkül. Ismeretes ugyanakkor, hogy a kormány még 2002 augusztusában rendeletet alkotott, amelyben utasította a minisztereket és az országos szervek vezetőit, hogy a felekkel kötendő szerződésekben olyan rendelkezéssel gondoskodjanak a közpénzek felhasználásának nyilvánosságáról, „amely kizárja a szerződés lényeges tartalmáról a tájékoztatás megtagadását üzleti titok címén”. A HM viszont arra hivatkozott, hogy a szaktárca tulajdonában álló EI Rt. a saját költségvetéséből teremti elő a rendezvény forrásait, vagyis szerintük nem közpénzeket használnak fel.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál