Egyelőre nem tudni, hogy Nyergesújfalu önkormányzati képviselői közül hányan támogatják a szavazatukkal, hogy népszavazást írjanak ki a városban a környékre tervezett hulladékhasznosítással is foglalkozó cementgyárról. A település négy képviselője kezdeményezte, hogy a helyi választópolgárok referendumon dönthessék el, befogadják vagy elutasítják a beruházást. A környékbeliek egy részének és a környezetvédők tiltakozásának hatására tavaly az önkormányzat képviselő-testülete még olyan határozatot hozott, hogy nem támogatja a hulladékégetést a cementműben, az év elején azonban megváltoztatta az álláspontját.
Ezért meghívták Miskolczi József polgármestert a nyergesújfalui polgári körök múlt heti rendezvényére, s megkérték: számoljon be a cementgyárral kapcsolatos döntésekről és azok hátteréről. – Közöltük a város vezetőjével, hogy nem szeretnénk még egy szennyező forrás Nyergesújfalura telepítését, ezért szerveztünk aláírásgyűjtést – mondta lapunknak Fekete György, a nyergesújfalui polgári körök elnöke. A helyi orvos rámutatott: a város határában a világ egyik legnagyobb szénszálgyártó üzemét akarja kialakítani a Zoltek Zrt. A fejlesztést örömmel veszik a polgári körök, de ellenőrizni szeretnék a gyár hatásait a környezetre, és helyszíni bejárást is tartanak a napokban a létesítményben. Még egy ilyen nagy kapacitású gyár viszont túl nagy tehertétel lenne a városnak – tette hozzá Fekete György. Ezenkívül emlékeztetett arra, hogy Nyergesújfalun eddig is jelentős volt a felső légúti és a daganatos megbetegedések száma, a régi azbesztgyárnak és a levegőszennyezésnek köszönhetően.
ÖT település is tiltakozik. Öt környékbeli település, Esztergom, Tokod, Mogyorósbánya, Tát és Tokodaltáró polgármestere tegnap sajtótájékoztatón jelentette be: ellenzik a Holcim Zrt. cementgyárának nyergesújfalui felépítését a térséget fenyegető környezetszenynyezés miatt, s fellebbezést nyújtanak be az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőséghez az engedélyezési eljárás folytatásáról szóló döntés ellen. A polgármesterek levélben kérték a Holcim-csoport nemzetközi vezetőit egy ésszerűbb helyszín kiválasztására.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!