Legkorábban október végén vagy november elején kezdődhetnek el a helyreállítási munkák Pakson – tudta meg lapunk. A Paksi Atomerőmű (PA) Rt. az orosz TVEL céggel kötött szerződése alapján eredetileg azzal számolt, hogy már tavaly novemberben elkezdhetik eltávolítani az üzem kettes blokkjának közelében lévő tartályból a sérült fűtőelemeket.
A munkálatok időpontját azonban információink szerint pontosan egy évvel halasztották el. Ehhez ugyanis újra le kellett volna állítani a kettes reaktort, ami napi 50 millió forint bevételkiesést jelent a PA Rt.-nek, ráadásul a szükséges engedélyeket sem kapták meg a kármentesítéshez. A paksi atomerőmű így több mint hat százalékkal többet termelt tavaly a korábban tervezettnél, de 3,6 tonna veszélyes hasadóanyag még mindig abban a mosótartályban hever, ahol két évvel ezelőtt egy üzemzavar miatt összetörtek a fűtőelemek.
A helyreállítást azért sem kezdhették el az üzemben, mert az orosz szakembereknek egy olyan műveletsort kellett engedélyeztetni, amelynek egyes fázisait még sehol a világon nem alkalmazták. Az előkészítés hosszadalmas, mert a munkákban részt vevőket tanfolyamokon, előgyakorlatokon kell felkészíteni a törött fűtőelemek kiemelésére. Ehhez méretazonos makettet gyártottak az erőműben lévő tisztítótartályról, és ennek segítségével az Oroszországban legyártott manipulátorokkal gyakorolják a kiemelés egyes fázisait.
Molnár Károly, az erőmű elnöke a napokban úgy nyilatkozott: minden feltétel adott a sérült fűtőelemek eltávolításához, a munka biztonsággal végrehajtható. Mint elmondta, az erőmű szakemberei és a hatóságok annyira bíznak a precíz előkészítésben, hogy a helyreállításhoz nem készül különösebb vészforgatókönyv sem. Egymástól független szakértői vizsgálatok bizonyították, hogy Pakson az üzemzavar felszámolásakor semmilyen körülmények között nem indulhat be láncreakció – jelentette ki nemrég Aszódi Attila egykori paksi miniszteri biztos.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!