Január 19-én közölte a Pető-intézetet működtető alapítvány kuratóriuma a főiskolai tanáccsal, hogy február 1-jétől Makói Zita az új főigazgató. Seres Márta, az intézet PR- és marketingvezetője február 1-jén kijelentette: az eljárási hibák miatt a főiskolai tanács és a dolgozók nagy része nem tartja legitim vezetőnek Makói Zitát, ezért az intézményt jelenleg a főiskolai tanács által kinevezett három helyettes irányítja, akiknek Pásztorné Tass Ildikó korábbi megbízott főigazgató már január 31-én átadta munkakörét.
Több szabálytalanságot is elkövetett a kuratórium a pályáztatás során, ezért a főiskolai tanács és a dolgozók nagy része nem tartja legitimnek az így megválasztott Makói Zitát – mondta lapunknak Pásztorné Tass Ildikó. Hozzátette: a Pető András Közalapítvány kuratóriuma a pályáztatás során nem mutatta be a jelölteket a főiskolai tanácsnak, így a testület nem élhetett véleménynyilvánítási jogával. Makói Zita korábban egy percet sem dolgozott az intézetben, sohasem gyakorolta az egyedi konduktív nevelési módszert, és több feltételnek sem felelt meg: nem rendelkezett a poszt betöltéséhez szükséges tudományos fokozattal, ráadásul 66 éves, vagyis túllépi az intézet szabályzatában meghatározott korhatárt. Pásztorné sérelmezte azt is, hogy a kuratórium megváltoztatta az alapító okiratot: az intézet eddig oktatási-nevelési intézményként működött, ezentúl azonban egészségügyi intézményként funkcionál majd. A dolgozók attól tartanak, hogy így elesnek a felsőoktatási normatívától és a közoktatási megállapodás alapján folyósított állami támogatástól.
Makói Zita egyébként február 1-jén, hivatalba lépésének napján kapott főiskolai tanári kinevezést az őt megválasztó kuratóriumtól, pedig a pozícióra csak a főiskolai tanács jelölhet valakit, ráadásul a titulus megléte a pályázati jelentkezés feltétele volt. Az intézmény egyik vezető pozícióban lévő dolgozója lapunknak azt mondta: arra gyanakodnak, hogy az intézet használatában lévő Kútvölgyi úti ingatlant akarják megszerezni bizonyos befektetői körök. Azt sem tartják kizártnak, hogy a cél másfajta terápiák alkalmazása az intézetben, hiszen Makói Zita kinevezése után többször is hangoztatta, hogy a Pető-módszeren kívül számos jó terápia van Magyarországon. Az Index nevű internetes lap szerint vannak olyan szakemberek is, akik egyenesen elavultnak tartják a módszert, amely „nem fejleszt, hanem sorvaszt”.
A Pető-intézet három ideiglenes vezetője és a főiskolai tanács beadványban fordult Magyar Bálint oktatási miniszterhez és Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, hogy a törvényi feltételek hiánya miatt ne támogassák Makói Zita kinevezését. A kérés ellenére az oktatási tárca teljes mellszélességgel áll ki a kuratórium által megválasztott vezető mellett. Ismeretes: Makói Zita kinevezésnek élharcosa Balázs Magdolna, a kuratórium oktatási tárca által delegált tagja volt. A minisztérium lapunk kérdésére azt írta: Makói Zita az intézmény jogszerűen megbízott főigazgatója, és gyakorolja is megbízatását. Hozzátették: az intézmény kuratóriuma intézkedett a törvényes helyzet visszaállítása érdekében. Ennek egyik lépéseként Makói azonnali hatállyal menesztette Kökényesi László gazdasági igazgatót súlyos szerződésszegő és jogellenes magatartása miatt, és vizsgálatot indított a képzési, valamint a tudományos és orvosigazgató ellen is. A tárca sajtóosztálya szerint Makóinak kandidátusi fokozata van, ami elegendő a pozícióhoz. Kérdésünkre elismerték, hogy a kormány 2010-ig meghosszabbította a minisztériumi delegáltakból álló kuratórium megbízatását, amire információink szerint a rendszerváltozás óta nem volt példa.
Pásztorné Tass Ildikó szerint szomorú, hogy az oktatási miniszter asszisztál a törvénytelen helyzet fenntartásához. Makói kinevezése csak akkor lép életbe, ha azt a miniszterelnök is ellenjegyzi, a pályázati feltétel pedig a főiskolai tanári kinevezés volt. Makói ilyennel nem rendelkezett, két pályázó azonban igen. Leszögezte: amennyiben a miniszterelnök is jóváhagyja a kinevezést, a bíróságon szereznek érvényt igazuknak.
Eközben az alkotmányjogász is az intézet dolgozói mellett foglalt állást az oktatási tárcával szemben. Kolláth György szerint csak olyan személy bízható meg és terjeszthető fel a Pető-intézet főigazgatói posztjára, aki főiskolai tanár. Az eljárás során be kell tartani a felsőoktatási törvény szabályait és a főiskola szmsz-ét is. Legitimmé főigazgató csak miniszterelnöki megerősítés után válik. Kolláth közölte: jelenleg érvényes megbízásról és intézkedési jogosultságról nem lehet szó. Sérült a felsőoktatási törvényben szereplő jogi feltétel, és abszurdum, hogy ezt a tárca nem vizsgálta, sőt nem létező hatáskörében még „állásfoglalással” meg is erősítette. A jogász szerint az Oktatási Minisztérium (OM) a törvényességi felügyeleti hatáskörét vagy egyáltalán nem, vagy hibásan, részrehajlóan gyakorolta, s ezzel akár a miniszterelnököt is csőbe húzhatja. Orvoslás nélkül a választásokra kiható, a miniszterelnököt is érintő politikai problémává válhat az ügy.
Nem kellett sokat várni a miniszterelnöki válaszra. Egy nappal az oktatási tárca Makóit támogató állásfoglalása után Batiz András kormányszóvivő kijelentette: a felvetődött törvényességi aggályok tisztázásáig a kormányfő nem erősíti meg a Pető-intézet új főigazgatójának kinevezését. Hozzátette: a kancelláriaminiszter utasította az Oktatási Minisztériumot, hogy a kifogásokat vizsgálják ki, a fejleményekről pedig mielőbb adjanak tájékoztatást. Batiz nem tudott válaszolni lapunk azon kérdésre, hogy a vizsgálat lezárultáig kit kell tekinteni az intézmény vezetőjének.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó