A közvélemény-kutatóknál nyert a koalíció

A Tárki és a Marketing Centrum (MC) közvélemény-kutatási eredményei a kormánypártok győzelmét jósolják. Az elemzések szerint szoros a verseny az MSZP és a Fidesz között, ám a kis pártok közül az SZDSZ bejutását valószínűsítik, az MDF-ét nem, ami a jelenlegi kabinet javára billenti a mérleget. A Gallup és a Szonda Ipsos ma hozza nyilvánosságra felmérését. Emlékezetes: a kutatók négy évvel ezelőtt is az akkori kormánykoalíció diadalát jelezték előre – tévesen.

2006. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP jelentős erősödését jelzi a Tárki tegnap közzétett felmérése. Az összes megkérdezett 33 százaléka a szocialista pártra, míg 27 százaléka a Fidesz listájára szavazna. A részvételüket biztosra ígérők között 49-41 arányban a vezetnek a szocialisták a Fidesz előtt. Az SZDSZ a biztos szavazók négy százalékára, míg az MDF két százalékára számíthat. Szivós Péter, a Tárki ügyvezető igazgatója emlékeztetett: a Tárki utóbbi hónapokban készített felmérései még a két nagy párt közel azonos népszerűségét mutatták. Szivós szerint a kampány során bekövetkező hirtelen változásokat a közvélemény-kutatások gyakran a ténylegesnél nagyobbnak mutatják. Hozzátette: az ismeretlen pártpreferenciájúak és a pártszimpátiájukat eltitkolók szavazói magatartását az egyéb politikai kérdésekre adott válaszaik alapján becsülik meg a kutatók, így a szocialista pártra vonatkozó adatok felső becslésnek, a kis pártokra vonatkozók pedig alsó becslésnek tekinthetők.
A Marketing Centrum tegnap nyilvánosságra hozott mérései is azt mutatják, hogy a választások győztese valószínűleg a kormányoldal lesz, mert az SZDSZ várhatóan bejut a parlamentbe, míg az MDF kiesik. Az elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy ha az MDF eléri a bejutáshoz szükséges küszöböt, könnyen többségbe kerülhet az ellenzék. A cég adatai szerint az MSZP 44, a Fidesz 43 százalékos listás eredményt érhet el, az SZDSZ 5 százalékra, az MDF pedig 4 százalékra számíthat. Míg a cég legutóbbi felméréséhez képest az MSZP támogatottsága 4 százalékkal emelkedett, a többi párté nem változott. Három százalékkal növekedett ugyanakkor a Fidesz-tábor szavazási hajlandósága, amely így 76 százalékos, míg az MSZP-seké 77 százalékos. Az MC szerint a választásra jogosultak 65 százaléka megy el szavazni.
A Medián szerdán nyilvánosságra hozott felmérése szerint a kongresszussal összeszedte magát a Fidesz, az MSZP és a Fidesz egyaránt 35 százalékos támogatottsággal rendelkezik a teljes népesség körében, és 44-44 százalékkal a biztos pártválasztók között. A patthelyzetben felértékelődik a kis pártok szerepe: a parlamenti küszöböt pillanatnyilag az SZDSZ tudná átugrani 5 százalékos támogatottsággal, az MDF 3, a MIÉP–Jobbik 2 százalékon állt. A mérés 60 százalékos részvételi arányt jósol.
A másik két nagy közvélemény-kutató cég, a Szonda Ipsos és a Gallup ma hozza nyilvánosságra eredményeit. Závecz Tibor, a Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója annyit azért elárult lapunknak felmérésük eredményeiről, hogy szoros versenyt várnak, amelyben az MSZP-nek nyílik nagyobb esélye az első forduló megnyerésére. Hozzátette: 58 százalék alatti és 63 százalék fölötti részvétel a szocialisták győzelmi esélyeit növelné, de a mérés 61 százalékos választási hajlandóságot mutat. A cég úgy látja: az SZDSZ-nek jóval nagyobb az esélye a parlamenti küszöb elérésére, mint az MDF-nek. A Szonda szerint legalább nyolcvan egyéni választókerületben már az első fordulóban eldőlhet a mandátum.
A Gallup legutóbbi, március 23-án közzétett felmérése szerint azonban kétpárti parlament lesz, amelyben a Fidesz szerez többséget. A felmérés azt mutatja, hogy Fidesz a megkérdezettek körében két százalékkal vezet az MSZP előtt, az SZDSZ négy, az MDF két százalékot ér el. A személyes megkérdezés során 61 százalék ígérte a választáson való részvételt, a telefonos minta esetében ugyanez az arány 71 százalék volt. A biztos szavazó pártválasztók között nominális, 1 százalékos az MSZP előnye, az SZDSZ 5, az MDF 4 százalékon áll.

Mégis lesz exit poll. Kísérleti exit pollt készít a voksolás napján a Tárki, amelynek eredményeit a TV2 választási műsorában mutatják be. Sík Endre, a közvélemény-kutató cég szociológusa lapunknak azt mondta: a felmérés ugyanazzal a módszerrel készül, mint a hagyományos exit poll, vagyis a szavazókörökből kijövő embereket kérdezik meg a biztosok. A különbség annyi, hogy nem az ország egész területén, csak bizonyos körzetekben vizsgálódnak a kutatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.