Adatokkal segít az Europol

A magyar bűnözők által elkövetett cselekmények közül a kábítószer-csempészet és az emberkereskedelem, illetve az utóbbihoz kötődő illegális migráció visszaszorítása jelenti az európai rendőrségnek, az Europolnak a legnagyobb feladatot – nyilatkozta lapunknak a szervezet igazgatója, Max-Peter Ratzel.

2006. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétnapos budapesti látogatásán rendőri vezetők előtt ismertette az Európai Unió rendőrségének jövőjét a hágai központú Europol igazgatója, Max-Peter Ratzel. A megbeszélés után lapunknak elmondta: a magyar bűnözők által elkövetett cselekményfajták közül két olyat lehet kiemelni, amely befolyásolja az unió közbiztonságát: a kábítószer-csempészetet és az emberkereskedelmet, ideértve az illegális migrációt. Ezek visszaszorítása érdekében az Europol többféle segítséget nyújt Magyarországnak. A központban a magyar hatóságok által delegált három összekötőtiszt segítségével az ország rendőrsége lehetőséget kap a közvetlen információcserére más nemzeti irodákkal. Konkrét ügyekben – kérésre – bűn- és műveleti elemzési támogatást nyújtanak a központi információs bázisból: például drogcsempész-útvonalakról, szervezett bűnözői csoportokról, elkövetési módszerekről, kapcsolódó bűncselekményekről. – Ami pedig a műveleti elemzési információkat illeti: megadjuk a pontos bűnelkövetői körhöz kötődő személyek nevét, lakcímét, az általuk használt kocsik rendszámait, telefonjaik számát, szokásaikról szerzett adatokat, lehetséges előfordulásukat – folytatta az európai főrendőr. – Ezenkívül tájékoztatjuk partnereinket a keresett személyek más bűncselekményekhez, elkövetőkhöz, helyszínekhez, országokhoz fűződő kapcsolatáról. Max-Peter Ratzel hangsúlyozta: Magyarország eddig 135 ügy közös vizsgálatát kezdeményezte az Europolnál.
A kábítószer-bűnözéssel és az emberkereskedelemmel nemcsak hazánk küzd, hanem keleti szomszédaink is. Az Európai Unió hamarosan várható keleti kibővülése kihívás az Europolnak, ugyanakkor a főrendőr szerint nem lesz drámai változás a térség bűnügyi helyzetében. A kelet-európai bűnözői csoportok ugyanis már jó ideje jelen vannak nyugaton.
Az Europol jövőjéről Ratzel elmondta: szélesebb körű műveleti hatáskört szeretnének elérni a tagországokban. Az őrizetbe vételt, lefoglalást, házkutatást továbbra is a nemzeti nyomozó hatóságokra bíznák, de a bűnügyek felderítésekor – a nemzeti rendőrség felkérésére – már a helyszínen segítséget nyújthatnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.