Változtatásokra van szükség a magyar felsőoktatás minőségének javítása érdekében – áll 13 vállalat közös nyilatkozatában. Hozzáteszik: az új rendszer bevezetése több körültekintést és megfelelő ütemezést igényel. Az ilyen mértékű átalakításához többletforrásokra van szükség. A nyilatkozatot többek között a Magyar Telekom, a Mol, a General Electric, az Electrolux, az Ericsson Magyarország, a Richter Gedeon, a BorsodChem, a Tiszai Vegyi Kombinát és az Elmű is aláírta.
Az aláírók szerint minden intézkedéssel törekedni kell arra, hogy a jövőben többen válasszák a műszaki pályát. A minőségi képzés érdekében a következő évekre törvényben kell garantálni a felsőoktatás rendelkezésére álló központi forrásokat. Azt javasolják, hogy a mérnökképzés mesterszakasza a jelenlegi négy helyett legalább öt féléves, a doktori képzés pedig hat helyett nyolc féléves legyen. A műszaki területeken sürgősen ki kell alakítani a középfokú technikumi oktatást és az erre épülő felsőfokú szakképzés rendszerét. Kritikával éltek a finanszírozási rendszerrel szemben is.
Mang Béla, az oktatási tárca felsőoktatási helyettes államtitkára arra a kérdésre, hogy mérnökhiány csökkentésére miért nem növelik a felvehető diákok számát, azt mondta: az utóbbi években a jelenlegi férőhelyeket sem tudták mindenhol feltölteni, mert sokan még a minimális felvételi ponthatárt sem érték el. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint a választások után megalakuló új kormánynak tárgyalnia kell a vállalatokkal, hiszen a cégek javaslatai jók.
Magyar Péter pártjának képviselői is aláírták a háborúpárti paktumot