Törvényesség, demokrácia, intézményi autonómia: K. O.! – állt az Oktatási Minisztérium előtt tüntetők óriási transzparensén. A Pető-intézet több mint háromszáz dolgozója, diákja és betege azért demonstrált, mert nem tartják legitimnek a minisztériumi delegáltakból álló kuratórium által megválasztott új főigazgatót. A tüntetők petícióban kérték az oktatási minisztert, tegyen meg mindent a törvényesség visszaállításáért, és írjon ki új eljárást a főigazgatói posztra. A tiltakozó dokumentumot felolvasó Demeter Katalint, az intézmény tanszékvezető tanárát a résztvevők vastapsa köszöntötte.
A demonstrálók szívük fölé tűzött zöld szalaggal fejezték ki egységüket. Több mozgássérült fiatal is eljött a tüntetésre. Az egyik tolókocsis férfi végig vidáman mosolygott, és amikor megkérdezték tőle, hogy mitől olyan vidám, azt felelte: a Pető-módszertől lett boldog az élete, és nem hagyja, hogy elvegyék tőle. Hasonlóan nyilatkozott a két mankóra támaszkodó Ildikó is: 32 éve kezelik a Pető-módszerrel, ennek köszönheti, hogy lábra tud állni, most pedig a gyermeke szorul a konduktorok segítségére. Hozzátette: akik azt állítják, nem elég hatékony ez a módszer, vélhetőleg sosem látták a sérültek fejlődését.
A háromszáz tüntető azonban hiába várta, hogy az oktatási tárca képviselője tiszteletét tegye közöttük. Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár a tárca legfelső emeletén várta a petíciót átadó Demetert és Csuka Pál szakszervezeti titkárt. Mang első kérdése az volt, hogy miért éppen az Oktatási Minisztériumhoz jöttek segítségért. Hozzátette: ha tényleges lépéseket várnak, az ügyészséghez kell fordulniuk jogorvoslatért, de ő azt ajánlja, hogy inkább dolgozzanak, és segítsenek a beteg gyerekeken.
A tárca sajtómunkatársai eközben az újságírók kezébe nyomták a Pető-intézet kuratóriumának közleményét, amelyben a szervezet „egy önérdekét féltő szűk dolgozói csoport” akciójának nevezi a tüntetést, és arról ír, hogy gazdasági viszszaélések sorozatának gyanúja merült fel az utóbbi években az intézetben. Kérdésünkre, hogy a független közalapítvány közleményét miért a tárca osztogatja, így feleltek: ezzel csak segíteni akarják a sajtó munkáját, hiszen így mindenki utánajárás nélkül megkaphatja a másik oldal véleményét is.
Ismeretes: az alapítvány minisztériumi delegáltakból álló kuratóriuma olyan főigazgatót választott az intézmény élére, akit a dolgozók nem ismernek el, kinevezése mögött politikai érdekeket sejtenek. Felmerült a gyanú, hogy Makói kinevezésének célja az intézet által használt állami tulajdonú ingatlanok eladása, de azzal is vádolták az oktatási tárcát, hogy Fodor Gábor szabad demokrata politikus feleségét akarják ily módon pozícióhoz juttatni az intézetben, aki más módszerrel kezeli a sérült gyerekeket. Tény, hogy a tárca – az alkotmányjogászok szerint is egyértelmű jogsértések ellenére – végig Makói kinevezését támogatta.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat