Életbe lépett a felsőoktatási törvény

2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap hatályba lépett az új felsőoktatási törvény, amely a hagyományos, ötéves egyetemi képzési rendszer helyett kétciklusú rendszert vezet be, azaz hároméves alapképzés elvégzése után újra felvételizni kell a kétéves mesterkurzusra. Az intézmények élére gazdasági tanácsokat állítanak, amelyekbe a kormány bukott minisztereket, egy volt jegybankelnököt és egy laptulajdonost is delegált. A törvény első változata már megbukott az alkotmánybírósági próbán, most újra a testület döntésére vár.
Magyar Bálint határnapnak nevezte az új jogszabály életbelépésének napját. A szabad demokrata oktatási miniszter egy tegnapi konferencián kijelentette: bár rengeteg vita volt az új jogszabály körül, sikerült végrehajtani a felsőoktatás legátfogóbb reformját. A jogszabály elemei közül kiemelte az új képzési szerkezet bevezetését, a finanszírozás átalakítását, a gazdasági tanácsok felállítását, a diákjogok bővítését és a magántőke bevonásával megvalósuló beruházásokat.
A Fidesz szerint azonban a tavalyi felvételi botrány és az egyre dráguló tanulás mellett a törvény megkésett bevezetése is hozzájárult ahhoz, hogy drámai mértékben zuhant az egyetemekre, főiskolákra jelentkezők száma. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője úgy látja: a most felvételizők nem tudhatják, mit ér majd a három év után kezükbe adott diploma, kell-e a mesterképzéséért fizetniük, és azt sem, hol tanulhatnak majd.
Az Alkotmánybíróság még tavaly októberben megsemmisítette a májusban elfogadott, de ki nem hirdetett új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc akkori államfő által kifogásolt rendelkezéseit. A testület szerint alapjaiban csorbította volna az egyetemek önállóságát, ha olyan irányító testületeket állítanak az élükre, amelyeknek tagjai függetlenek az egyetemtől, a miniszter megbízásából és az oktatási tárca finanszírozása alapján dolgoznak.
A döntés után a Magyar Bálint vezette tárca radikálisan átalakította a törvény alkotmányellenesnek talált részeit. Az új változat szerint az eredetileg teljhatalommal felruházott egyetemi irányító testületeket gazdasági tanácsoknak hívják majd. A testületeknek csak előkészítő és ellenőrző jogkörük lesz, a tagok többségét az intézmény delegálja. A kormány összesen 69 tagot delegál a tanácsokba, köztük öt egykori minisztert, egy volt jegybankelnököt és a Magyar Hírlap egyik tulajdonosát. A kabinet saját delegáltjainak havi 150 ezer forintot fizet, a további jövedelmekről az egyetem dönt.
A törvény sorsa azonban még mindig bizonytalan, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) ugyanis tegnapelőtt megtámadta azt az Alkotmánybíróságon. A szervezet többek között azt sérelmezi, hogy hallgató nem lehet tagja a gazdagsági tanácsnak. Azzal sem értenek egyet, hogy a tanulmányaikat idén szeptember előtt megkezdő diákokra teljes egészében a régi törvény rendelkezései érvényesek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.