Gazdasági társaságok is véleményezhetnek

2006. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új szellemű, az igazságügyi szakértői tevékenységet szabályozó törvény lépett hatályba januártól, amely sokkal összeszedettebb és koncentráltabb munkát vár el művelőitől. A jogalkotó ugyanakkor a szakértői kamaráktól úgy követeli meg a vád alá helyezett tagok kizárását, hogy nincs tekintettel az ártatlanság vélelmére.
A csaknem öt éve készülő, januártól hatályos igazságügyi szakértői tevékenységet szabályozó törvény 4500-5000 embert érint. A Budapesti Igazságügyi Szakértői Kamara elnöke, Turán Zsolt lapunknak elmondta: a változás jellemzője, hogy most már gazdasági társaságok is adhatnak az igazságszolgáltatás felkérésére szakértői véleményt. A részletes szabályok betartásához pedig gyakorlatilag elengedhetetlen, hogy a munkát fő tevékenységként végezze a szakértő. Éppen ezért összeszedettebb, koncentráltabb munkát vár el a jogalkotó a szakértőktől, ez a jogszabályokban lévő, mulasztásuk esetére megfogalmazott szankciókból is kiolvasható – jegyezte meg Turán Zsolt. Például ha a felkért szakértő nem áll a bíróság rendelkezésére, vagy véleményét késve nyújtja be a hatóságnak, súlyos pénzbírságot, fegyelmi, etikai eljárást, esetleg a névjegyzékből való törlést helyez kilátásba a törvény. Sokan úgy végezték a szakértői munkát, hogy közben volt egy főállásuk. A munkaadótól viszont nem lehet azt elvárni, hogy alkalmazottját rendszeresen elengedje a munkahelyéről, mert annak a bíróság előtt meg kell jelennie. Ez a gyakorlat a jövőben valószínűleg elhal majd, s egyéni vállalkozóként dolgozó szakértőket vagy cégeket kérnek fel a hatóságok a szakértői vélemények elkészítésére. A szakmai és a büntetőjogi felelősséget persze ezután is a vélemény aláírója vállalja majd, csupán a hatóságnak cég állítja ki a számlát.
Sokakban felvetődött, hogy ha a szakértői díjak közelítenek a piaci díjszinthez, akkor egy perbeli félnek kedvező vélemény elkészítése csupán pénz kérdése lesz. Turán Zsolt szerint ez nem így van, hiszen már korábban is működött az a gyakorlat, hogy egy ügyvéd a másik fél meggyőzése érdekében a bíróság által kirendelt szakértőn túl másikat is megbízhatott. A szakértőnek az ilyen esetben, de a bíróság felkérésére is, a realitást kell megmutatnia. Tény az is ugyanakkor, hogy egy-egy ügyben születnek egymásnak ellentmondó szakértői vélemények. Ez több okból lehetséges, de a legjellemzőbb a szakértők felkészültsége közötti különbség. Arra is sok példa van, hogy egy később megbízott szakember már több információval rendelkezik, mint az ügy kezdetén kirendelt kollégája, így eltérő lehet a kettejük véleménye. A díjtételekben annyi a változás, hogy a hatóságilag szabályozott árakon kívül a szakértőknek lehetőségük lesz egyéni munkadíjakat is megszabni.
A kamara sérelmezi azt a törvényi rendelkezést, hogy ha a szakértővel szemben közváddal üldözendő bűncselekmény gyanúja miatt vádat emel az ügyészség, akkor őt kötelezően fel kell függeszteni. Ez gyakorlatilag foglalkozástól való eltiltást jelent, amely előre hozott büntetés. A törvény így nincs tekintettel az ártatlanság vélelmének alkotmányos jogára. A felfüggesztett kamarai tag így évekre elveszítheti egyetlen kenyérkereseti lehetőségét anélkül, hogy jogerősen elítélték volna. Ráadásul ha felmentik a vád alá helyezett szakértőt, könnyen lehet, hogy kártérítésként több tíz millió forintot kell kifizetnie a kamarának az indokolatlan felfüggesztésért. – Ezzel nem számolt senki – hívta fel a figyelmet Turán Zsolt.
A rendőrségi szakértőket igencsak hátrányosan érinti a törvény, hiszen nem járhat el adott esetben szakértőként az, aki az ügyben nyomozó hatóság tagja. Turán Zsolt szerint ez a kérdés már régi probléma, még nem teljesen kialakult a helyzetük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.