Különös egyezség a Pető-intézetben

Peren kívül megegyezett a Nemzetközi Pető Intézet kuratóriuma és Kozma Gyuláné, akit a bíróság jogerős ítélete szerint törvénysértő módon bocsátottak el, ezért visszahelyezték a főigazgatói székbe. Az intézet főiskolai tanácsa az Alkotmánybírósághoz fordult a kuratórium által támogatott Makói Zita kinevezése ügyében.

2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pető-intézet kuratóriumának közleménye szerint, amelyet az oktatási tárca juttatott el a szerkesztőségekbe, Kozma Gyuláné peren kívül megegyezett a kuratóriummal. A közlemény szerint Kozma Gyuláné főigazgatói státusa 2005. június 14-én, főiskolai tanári viszonya pedig a tegnapi nappal szűnt meg. Hozzáteszik: Kozma Gyuláné sem tanárként, sem főigazgatóként, sem más minőségben a jövőben a Pető-intézetbe visszatérni nem kíván. A felek egymással elszámoltak, és kötelezettséget vállaltak arra, hogy minden további jogi lépéstől tartózkodnak.
*
Szerettük volna megkérdezni Kozma Gyulánét, hogy egy megnyert per és egy jogerős bírósági döntés után az őt jogszerűtlenül elbocsátó kuratórium mivel vette rá arra, hogy a testület és az Oktatási Minisztérium által támogatott Makói Zita javára lemondjon az őt megillető főigazgatói posztról. Arra is kíváncsiak lettünk volna, pénzügyi szempontból pontosan mit jelent az, hogy anyagilag elszámoltak egymással, de Kozma Gyuláné kikapcsolta a telefonját.
Demeter Katalin, az intézet tanszékvezető tanára lapunknak így reagált: meglepő a hír, hiszen Kozma Gyuláné még az utolsó pillanatban is azt mondta a főiskolai tanácsnak, hogy vállalja a megbízatást. Hozzátette: az is lehetséges, hogy nem bírta tovább a nyomást, ugyanis az utóbbi időben több fenyegetést is kapott. Demeter leszögezte: az intézet főiskolai tanácsa továbbra sem ismeri el Makói Zitát főigazgatónak, mert szerintük kinevezése jogszerűtlen volt, ezért Alkotmánybírósághoz fordultak az ügyben.
Ismeretes: az intézetet működtető alapítvány minisztériumi delegáltakból álló kuratóriuma olyan főigazgatót választott, akit a dolgozók nem ismernek el, kinevezése mögött politikai érdekeket sejtenek. Felmerült annak gyanúja is, Makói Zita kinevezésével Fodor Gábor szabad demokrata politikus feleségét akarják pozícióhoz juttatni, aki szintén sérült gyerekkel foglalkozik, csak kezelésükhöz más módszert alkalmaz. A szabad demokrata vezetésű oktatási tárca végig Makói kinevezését támogatta, a miniszterelnök azonban korábban nem erősítette meg azt, és vizsgálatot kért a tárcától. A minisztérium – az alkotmányjogászok szerint is egyértelmű jogsértések ellenére – nem talált problémát, és újból felterjesztette a kormányfő elé Makói kinevezését, aki másodszorra már elfogadta azt. Ugyanezen a napon a Fővárosi Munkaügyi Bíróság kimondta, hogy a kuratórium jogtalanul mentette fel állásából a korábbi vezetőt, Kozma Gyulánét, ezért visszahelyezte munkakörébe. A dolgozók eddig őt tartották az intézet legitim főigazgatójának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.