Pécs, Püspökladány, Budapest – csak néhány azon állomások közül, ahol holland állatvédők rejtett kamerájukkal megfordultak. A minap sugárzott 25 perces film felháborodást váltott ki Hollandiában. A szaporítóknál és az illegális piacon készült felvételeket nézve ez nem csoda: disznóólakba zárt, agyonelletett kutyák, apró ketrecekbe gyömöszölt kölykök – ők az „üzlet”, ami tetemes nyereséget termel.
A magukat vásárlóknak kiadó hollandok hosszasan időztek egy budapesti szaporítónál, aki elmagyarázta nekik, hogy a magyarok azután tértek át a kutyaüzletre, miután a disznótenyésztés már nem hozott hasznot. Mint mondta, nem szívesen mutatják meg a korhadt disznóólakba zárt állatokat a vevőknek, mert „akkor elmenne a kedvük a vásárlástól”.
A férfi később külföldi trófeákkal teleaggatott fal előtt ülve magyarázta: havonta öt-hatszáz állatot ad el, de megesik, hogy ennek a többszörösét. Jó tanáccsal is szolgált a kezdő álkereskedőnek: repülővel érdemesebb szállítani az ebeket, mert hamarabb célhoz érnek, elhullás viszont alig van, így máris behozták az árukat. Az olcsóbb, kamionos szállításkor azonban az állatok tíz százaléka „megdöglik”.
A hollandok által csak élőlényiparként emlegetett üzletág Olaszországot és Franciaországot is elárasztotta „termékeivel”. Mint azt megírtuk, az olasz egészségügyi minisztérium és az ENPA állatvédő szervezet nemrégiben az unió állatvédelmi szabályaira, illetve azok betartására hívta fel a magyar kormány figyelmét.
Szemtanúk szerint a kölyköket egy-egy ládába összezsúfolva, víz és pihenés nélkül szállítják, gyakran napokon keresztül. Télen fagyhalál, nyáron hőguta fenyegeti őket, nem beszélve a stresszről, amely sok esetben szintén a pusztulásukat okozza. A legális kereskedés nem éri meg a szaporítóknak, hiszen az iratok, az azonosító mikrocsipek és a kötelező oltások több ezer forintba kerülnek. Az efféle üzelmek eredményeképpen viszont a „hibás” vagy el nem kelt kölykök és a kiszolgált anyaállatok gyakran az utak szélén, jobb esetben menhelyeken végzik.
A filmesek következő állomásán megtudhattuk, hogy a felvásárlót nem a minőség, hanem a kutya ára érdekli, és az, hogy minél több legyen belőle, hiszen a magyar és a holland féltől egyaránt tízszázalékos részesedést kap.
Egy pécsi piacon ládaszám adják-veszik a kölyköket. Leggyakrabban „a papírok rendben” kifejezés hangzik el, ami annyit tesz, hogy a kutyák elérték a három hónapos kort, vagyis szállíthatók, és kötelező oltásaikat is megkapták. A valóságban azonban a korukat és a vakcinákat igazoló iratok hamisak, az állatok gyakran már az úton vagy megérkezésük után elpusztulnak – közölte lapunkkal M. Taco, a felvétel egyik készítője. Megjegyezte: a nálunk harminc– ötven euróért vásárolt kutyáért Hollandiában ötszáz, de akár ezer eurót is elkérnek. Az álkereskedők ellátogattak Püspökladányba is, ahol egyik „üzletfelük” tájékoztatása szerint náluk 150 szaporító tevékenykedik. A holland állatvédők azt javasolják politikusaiknak, hogy tiltsák meg a magyarországi kutyák bevitelét – fűzte hozzá M. Taco.
Egyetért az állatvédők törekvéseivel – közölte Illés Zoltán képviselő, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának fideszes tagja. Szerinte meg kell akadályozni, hogy ilyen méltatlan körülmények között tenyésszék, tartsák és szállítsák a haszon- és a társállatokat. Hangsúlyozta: a kormánynak olyan körülményeket kell teremtenie, amelyek lehetetlenné teszik mindezt, s olyan intézkedéseket kell hoznia, hogy senkinek se érje meg a kutyák szaporításával és illegális kereskedelmével foglalkozni. A politikus nemcsak erkölcsileg, de gazdaságilag is elfogadhatatlannak tartja, hogy bárki élőlények kínzása, élete árán extraprofithoz jusson.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe