Magyarázzák a bizonyítványt

Ellentétesen értékeli az Oktatási Minisztérium és a Fidesz az Országos Közoktatási Intézet (OKI) lapunk által nyilvánosságra hozott felmérését, amely szerint minden szempontból nőtt a társadalmi elégedetlenség az oktatással kapcsolatban.

2006. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiegyenlített az oktatás színvonaláról alkotott kép, mert körülbelül ugyanannyian gondolják azt, hogy javult a helyzet, mint ahányan azt, hogy romlott – elemezte a lapunk által nyilvánosságra hozott felmérés adatait Arató Gergely. Az oktatási tárca politikai államtitkára szerint az oktatásnak vannak sikeres és kevésbé sikeres területei. A kutatás több következtetés levonására ad lehetőséget, ezek közül egyesek kedvezőek, mások kevésbé azok. Arató úgy véli, a felmérésből az is kitűnik, hogy most a lakosság háromnegyede gondolja azt, hogy az iskolákban túlterhelik a diákokat, míg 2002-ben ez az érték 80 százalék felett volt.
– Nincs veszélyesebb annál a politikusnál, aki struccpolitikát folytat, homokba dugja a fejét és megpróbálja elfedni a bajt – reagált Arató magyarázatára lapunknak Sió László. A Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője kijelentette: a közoktatási intézet kutatása egyértelműen megmutatja, hogy míg a polgári kormány idején nőtt az elégedettség az oktatást illetően, addig a Gyurcsány-kormány idején csökkent. Majd azt kérdezte: miért lennének elégedettek a szülők és a pedagógusok egy olyan kormány oktatáspolitikájával, amely szabad utat engedett volna az iskolai drogfogyasztásnak, és amely képtelen botrány nélkül megszervezni az érettségi vizsgát és a felsőoktatási felvételit?
Az OKI által készíttetett, eddig nem publikált felmérés szerint az 1997-es szintre esett vissza a lakosság oktatással kapcsolatos elégedettségi szintje. Míg a 2002-es kormányváltáskor a megkérdezettek 41 százaléka mondta azt, hogy javult az oktatás színvonala, addig 2005-ben ez a szám 27 százalékra apadt. Sokkal többen vannak viszont azok, akik szerint romlott a színvonal: négy évvel ezelőtt csak az emberek 20 százaléka gondolta ezt, tavaly azonban már 27 százalékuk. Az adatokból kiderül az is, hogy a lakosság szerint az oktatás valamennyi területén romlott a nívó. Az óvodai nevelés 2005-ös megítélése három, az általános iskolai oktatás négy, a középiskolai nevelés öt, a felsőoktatás színvonalának értékelése pedig két százalékponttal romlott a négy évvel ezelőtti adatokhoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.