A biztonságos kormányváltáshoz pontos, trükkök nélküli adatokra van szükség. A választópolgároknak még a szavazás előtt tudniuk kell, hogy négy év baloldali kormányzás után milyen az ország pénzügyi helyzete – jelentette ki Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus nyílt levélben fordult a kormányfőhöz, amelyben azt kéri, hogy a szokásoknak megfelelően április 5-ig hozza nyilvánosságra a kabinet az ország államháztartási mérlegét. Áder azzal indokolta bejelentését, hogy a Pénzügyminisztérium ebben a hónapban 5-e helyett csupán 10-én, vagyis a választások első fordulója után akarja közzétenni a mérleget.
A politikus kíváncsi arra is, hogy mekkora most az államháztartási hiány, és az mennyivel haladja meg az első negyedévre tervezett deficitet. Emlékeztetett: 2003-ban másfélszer nagyobb lett az államháztartási hiány a tervezettnél, 2004-ben kétszer, tavaly pedig két és félszer annyi. Áder szerint az elmúlt hónapokat a gazdasági leminősítések jellemezték, és a befektetői csoportok bizalma is megrendült hazánkban, amit jól mutat a forint látványos gyengülése. Varga Mihály, az Orbán-kormány korábbi pénzügyminisztere is elkészíti 5-éig a leltárt, amelyet szívesen összehasonlítanak majd a kormány által közölt adatokkal.
Áder nyílt levelében további kérdéseket intézett Gyurcsány Ferenchez. Tudni szeretné, hogy
mennyivel növekedett a szocialista kormányzati ciklus alatt az államadósság, és mire költötték ezt a pénzt. Hozzátette: a Fidesz számításai szerint közel ötezermilliárd forinttal gyarapodott a tartozás. Áder arra is kíváncsi, hogy mekkora anyagi terhet jelentenek a következő kormányra nézve az utóbbi négy évben megkötött hosszú távú szerződések, ahogy arra is választ vár, hogy miért kerültünk meszszebb 2006-ra az euró bevezetésétől, mint ahol a 2002-es kormányváltáskor tartottunk. A politikus emlékeztetett: négy évvel ezelőtt László Csaba akkori pénzügyminiszter az európai uniós valuta 2007-es bevezetését is elképzelhetőnek tartotta, míg Medgyessy Péter 2008-ra ígérte azt. Ma már Gyurcsány Ferenc 2010-ről beszél, de a nála pesszimistább gazdasági elemzők szerint akár 2014-re is kitolódhat az uniós pénz magyarországi bevezetése.
A Pénzügyminisztérium közleménye szerint március 10-én átfogó jelentést tettek közzé az államháztartás állapotáról, az államadósságról, s arról, hogy milyen kötelezettségeket vállaltak a tárcák a következő években. Hozzáteszik: az idén két alkalommal már közöltek havi jelentést, a márciusi tájékoztató menetrendszerűen áprilisban várható. A tárca szerint az államháztartás hiánya a múlt évben a tervnek megfelelően alakult, a GDP 6,1 százaléka volt.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat