Február 1-je óta teljes a káosz a Nemzetközi Pető Intézetben. Az intézetet működtető alapítvány minisztériumi delegáltakból álló kuratóriuma olyan főigazgatót választott az intézmény élére, akit a dolgozók nem ismernek el legitim vezetőnek. A kuratórium még január 19-én közölte az intézmény főiskolai tanácsával, hogy február 1-jétől Makói Zita az új főigazgató.
Pásztorné Tass Ildikó korábbi megbízott főigazgató lapunknak akkor azt mondta: több szabálytalanságot is elkövetett a kuratórium a pályáztatás során, ezért a főiskolai tanács és a dolgozók nagy része nem tartja legitimnek Makói Zitát. Hozzátette: a Pető András Közalapítvány kuratóriuma a pályáztatás során nem mutatta be a jelölteket a főiskolai tanácsnak, így a testület nem élhetett véleménynyilvánítási jogával. Makói korábban egy percet sem dolgozott az intézetben, sohasem gyakorolta az egyedi konduktív nevelési módszert, és több feltételnek sem felelt meg: nincs a poszt betöltéséhez szükséges tudományos fokozata, ráadásul 66 évével túllépi az intézet szabályzatában meghatározott korhatárt. Makói Zita egyébként február 1-jén, hivatalba lépésének napján kapott főiskolai tanári kinevezést az őt megválasztó kuratóriumtól, pedig a pozícióra csak a főiskolai tanács jelölhet valakit, ráadásul a titulus megléte a pályázati jelentkezés feltétele volt. A Pető-intézet dolgozók által támogatott három ideiglenes vezetője és a főiskolai tanács februárban beadványban fordult Magyar Bálint oktatási miniszterhez és Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, hogy a törvényi feltételek hiánya miatt ne támogassák Makói Zita kinevezését. A kérés ellenére az oktatási tárca teljes mellszélességgel áll ki a kuratórium által megválasztott vezető mellett. Ismeretes: Makói Zita kinevezésnek élharcosa Balázs Magdolna, a kuratórium oktatási tárca által delegált tagja volt. Kérdésünkre ugyanakkor a tárca elismerte, hogy a kormány 2010-ig meghosszabbította a különböző minisztériumok delegáltjaiból álló kuratórium megbízatását, amire információink szerint a rendszerváltozás óta nem volt példa.
Makói Zita kinevezése csak akkor léphetett érvénybe, ha posztján a miniszterelnök is megerősíti. Gyurcsány Ferenc először ezt nem tette meg, és a kancelláriaminiszteren keresztül vizsgálatot rendelt el az ügyben. A minisztérium azonban – az alkotmányjogászok szerint is egyértelmű jogsértések ellenére – nem talált problémát, és újból felterjesztette a kormányfő elé Makói kinevezését, aki másodszorra már elfogadta azt. Ugyanezen a napon azonban a Fővárosi Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletében kimondta, hogy a kuratórium jogtalanul mentette fel állásából a korábbi vezetőt, Kozma Gyulánét, ezért visszahelyezte munkakörébe. A dolgozók ettől kezdve őt tartották az intézet legitim főigazgatójának. A vezető azonban néhány nappal később peren kívül megegyezett a kuratóriummal. A testület közleménye szerint a megállapodás értelmében Kozma Gyuláné főigazgatói státusa 2005. június 14-én, főiskolai tanári viszonya pedig idén március elején szűnt meg. Hozzátették: Kozma Gyuláné sem tanárként, sem főigazgatóként, sem más minőségben a jövőben a Pető-intézetbe viszszatérni nem kíván. A felek egymással elszámoltak, és kötelezettséget vállaltak arra, hogy minden további jogi lépéstől tartózkodnak.
Szerettük volna megkérdezni a korábbi főigazgatót, hogy egy megnyert per és egy jogerős bírósági döntés után az őt jogszerűtlenül elbocsátó kuratórium mivel vette rá arra, hogy a testület és az Oktatási Minisztérium által támogatott Makói Zita javára lemondjon az őt megillető főigazgatói posztról. Arra is kíváncsiak lettünk volna, pénzügyi szempontból pontosan mit jelent az, hogy anyagilag elszámoltak egymással, de Kozma Gyuláné napokon keresztül elérhetetlennek bizonyult. Demeter Katalin, az intézet tanszékvezető tanára lapunknak így reagált: az is lehetséges, hogy a korábbi vezető nem bírta tovább a nyomást, ugyanis az utóbbi időben több fenyegetést is kapott.
A dolgozók azonban a korábbi főigazgató visszalépése után sem adták fel a küzdelmet. Alkotmánybírósághoz fordultak Makói szerintük jogszerűtlen kinevezése miatt, valamint március 22-re néma tüntetést szerveztek az új főigazgatót mindvégig támogató Oktatási Minisztérium elé. A demonstráción több mint háromszáz dolgozó, beteg, diák és szülő jelent meg. Törvényesség, demokrácia, intézményi autonómia: K. O.! – állt az Oktatási Minisztérium előtt tüntetők óriási transzparensén. A tüntetők petícióban kérték az oktatási minisztert, tegyen meg mindent a törvényesség visszaállításáért, és írjon ki új eljárást a főigazgatói posztra. A tiltakozó dokumentumot felolvasó Demeter Katalint, az intézmény tanszékvezető tanárát a résztvevők vastapsa köszöntötte.
A demonstrálók szívük fölé tűzött zöld szalaggal fejezték ki egységüket. Több mozgássérült fiatal is eljött a tüntetésre. Az egyik tolókocsis férfi végig vidáman mosolygott, és amikor megkérdezték tőle, hogy mitől olyan vidám, azt felelte: a Pető-módszertől lett boldog az élete, és nem hagyja, hogy elvegyék tőle. Hasonlóan nyilatkozott a két mankóra támaszkodó Ildikó is: 32 éve kezelik a Pető-módszerrel, ennek köszönheti, hogy lábra tud állni, most pedig a gyermeke szorul a konduktorok segítségére. Hozzátette: akik azt állítják, nem elég hatékony ez a módszer, vélhetőleg sosem látták a sérültek fejlődését.
A háromszáz tüntető azonban hiába várta, hogy az oktatási tárca képviselője tiszteletét tegye közöttük. Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár a tárca legfelső emeletén várta a petíciót átadó Demetert és Csuka Pál szakszervezeti titkárt. Mang első kérdése az volt, hogy miért éppen az Oktatási Minisztériumhoz jöttek segítségért. Hozzátette: ha tényleges lépéseket várnak, az ügyészséghez kell fordulniuk jogorvoslatért, de ő azt ajánlja, hogy inkább dolgozzanak, és segítsenek a beteg gyerekeken.
A tárca sajtómunkatársai eközben az újságírók kezébe nyomták a Pető-intézet kuratóriumának közleményét, amelyben a szervezet „egy önérdekét féltő szűk dolgozói csoport” akciójának nevezi a tüntetést, és arról ír, hogy gazdasági visszaélések sorozatának gyanúja merült fel az utóbbi években az intézetben. Kérdésünkre, hogy a független közalapítvány közleményét miért a tárca osztogatja, így feleltek: ezzel csak segíteni akarják a sajtó munkáját, hiszen így mindenki utánajárás nélkül megkaphatja a másik oldal véleményét is.
Ismert: Makói Zita kinevezése mögött a dolgozók politikai érdekeket sejtenek. Felmerült annak gyanúja is, hogy kinevezésével Fodor Gábor szabad demokrata politikus feleségét akarják pozícióhoz juttatni, aki szintén sérült gyerekekkel foglalkozik, csak kezelésükhöz más módszert alkalmaz. Arra is sokan gyanakodnak, hogy a cél az intézet használatában álló, ám az állam tulajdonában lévő két nagy értékű ingatlan eladása.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat