Nem akarnak több diplomát

Nyilvánosságra hozták a felvételi jelentkezések részletes adatait. Ebből kiderül, hogy az összességében több mint tízszázalékos létszámcsökkenés a levelező és a távoktatásos tagozatokat, illetve a másoddiplomás képzéseket érinti. A legnépszerűbb intézmény idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem, ám csak nagyon szoros versenyben tudta megelőzni a Pécsi Tudományegyetemet.

2006. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

N appali alapképzésben kisebb, levelező tagozaton és távoktatásban radikális a visszaesés az idei felvételi jelentkezéseknél. Az előző évhez képest idén mintegy 12 százalékkal kevesebben, 132 ezren adtak be jelentkezési lapot felsőoktatási intézményekbe. Továbbra is a művészeti szakokra a legnehezebb bekerülni, ott csaknem ötszörös a túljelentkezés. Erős verseny lesz a sporttudományi, társadalomtudományi, orvostudományi, gazdaságtudományi és bölcsészettudományi területeken is, ahol egy helyre 2-3 jelentkező pályázik.
A legdrámaibb visszaesés a másoddiplomás képzéseket érinti: míg tavaly 13 800 diák jelentkezett ilyen képzésre, idén közel negyven százalékkal kevesebben, csupán 8600-an szállnak harcba egy újabb oklevél megszerzéséért. A levező tagozatokon is hasonló mértékű a csökkenés. 2005-ben még ötvenötezren jelentkeztek ilyen kurzusra, idén azonban az érdeklődők száma már a negyvenháromezret sem éri el. Átlagot meghaladó a visszaesés a távoktatásos képzésen is, az ilyen kurzusok iránt több mint húsz százalékkal csökkent az érdeklődés.
Az oktatási tárca szerint a csökkenés oka elsősorban az, hogy egyre kevesebben vannak azok, akik csak sokadik kísérletre kerülnek be a felsőoktatásba. A másoddiplomás képzések iránt megcsappant érdeklődést szerintük az magyarázza, hogy a jelentkezők várják az új típusú, rövidebb képzési idejű mesterképzéseket.
A Fidesz szerint sokkoló és elkeserítő az idei statisztika. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője kijelentette: a tavalyi érettségi-felvételi botrány, a tanulási költségek jelentős emelése, a felsőoktatás átalakítása miatti bizonytalanság mind oka a csökkenésnek. Hozzátette: a felsőoktatási törvény késlekedése, az alkotmánybírósági intők miatt késve kezdődött meg az új képzési szerkezet kialakítása, ezért elégtelennek bizonyult a jelentkezők tájékoztatása is. A most felvételizők nem tudhatják, mit ér majd a diplomájuk, ahogy azt sem, hogy az alapképzés után kell-e a további tanulmányokért fizetniük, valamint hol tanulhatnak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.