Váratlan bejelentést tett Miakich Gábor, Szentendre MSZP-s polgármestere a település 2005. december 13-i képviselő-testületi ülésén. A kormánypárti politikus, aki már 1998 óta irányította a Duna-parti települést, mindenkit meglepve lemondott tisztségéről. Döntését azzal indokolta, hogy a város fontos stratégiai kérdéseiben a testület rendre akadályozta munkáját. A kormánypárti polgármester ciklus közbeni távozása azt jelentette, hogy a törvények szerint a helyi választási bizottságnak időközi polgármester-választás kiírásáról kellett határoznia, amelynek időpontjaként később március 19-ét jelölték meg. Az ügy pikantériája, hogy Szentendrén ennek köszönhetően éppen három héttel az országgyűlési választások előtt döntenek arról, hogy ki irányítsa a települést 2006 őszéig. Többen meg is jegyezték, hogy az időpontok közelsége miatt az időközi polgármester-választás egyben az utolsó komolyabb erőpróba a pártok számára az áprilisi országgyűlési választások előtt, amely alkalmas lesz arra, hogy tisztázzák az erőviszonyokat.
Lapunk annak járt utána, hogy a végső győzelemre is esélyes polgármesterjelöltek hogyan látják a település helyzetét, s megválasztásuk esetén milyen program mentén képzelik el a nehéz helyzetbe jutott város felvirágoztatását.
Dietz Ferenc, a polgári oldal polgármesterjelöltje, a képviselő-testület jogi bizottságának elnöke szerint a legnagyobb probléma, hogy Szentendrén nincs látható fejlődés, a városban rendetlenség uralkodik, rengeteg a kátyú az utakon, a közterületeken sok a szemét. – Az emberek szerint a város leült, nincsenek pályázatok, elvesztettük kistérségi vezető szerepünket. Egyértelműen a lemondott szocialista polgármester alkalmatlansága vezetett oda, hogy az elmúlt nyolc évben Szentendre egy helyben topogott, és elmaradtak a szükséges fejlesztések – jegyezte meg Dietz Ferenc.
A polgári oldal jelöltje, amikor vállalta a megméretést, úgy döntött, hogy helyben a Fidesz által országosan megtartott Nemzeti Konzultációhoz hasonló rendezvénysorozatot indít útjára. Az ellenzéki politikus a városi konzultációk során igyekezett minden hasznos civil és szakmai javaslatot, kérést összegyűjteni polgármester-jelölti programjának teljessé tételéhez. Erre az együttműködésre és közös megoldásokra a város vezetőjeként is építeni kíván a félévet követő négyéves ciklusban is. – Az elmúlt években sok tapasztalatot szereztem mind egyéni önkormányzati képviselőként, mind a jogi bizottság elnökeként. A programom pedig, kiegészülve a tárgyalások, közös beszélgetések során összegyűjtött ötletekkel, javaslatokkal a Szentendre első polgármesteréről elnevezett Dumtsa Jenő városfejlesztő programban fog testet ölteni – szögezte le a polgári oldal jelöltje.
Az ellenzéki politikus közgazdászokból álló csoportot kért fel arra, hogy adjanak tanácsot, hogyan lehet javítani a csődhelyzet közelében levő város gazdasági helyzetén. A szakértők azt javasolták, hogy új alapokra kell helyezni a település költségvetését. – Fél év alatt nem lehet csodát tenni, de ki kell jelölni a célt, és a következő hónapokban le kell rakni az alapokat. Tisztában vagyok azzal, hogy változtatni csak több cikluson keresztül lehet, de a választók joggal kérik rajtam számon, hogy a legfontosabb feladatokat, amelyek a rendteremtéshez szükségesek, garantáltan végrehajtsuk októberig. Tisztaságra, rendre, átláthatóbb pályázatokra van szükség. Módosítani kell a közbeszerzési törvényt, hogy a helyi vállalkozókat előnyhöz lehessen juttatni. Létrehozzuk a Turisztikai, Történelmi és Kulturális Óvárosok Regionális Szövetségét, amely remek alkalmat adhat a tapasztalatok, ötletek kicserélésére – összegzett Dietz Ferenc. Véleménye szerint a személye, mint ahogy azt eddigi munkája során is bizonyította, garancia arra, hogy az eddigi rossz gyakorlat helyett a civilekkel, a lakossággal való együttműködésen lesz a hangsúly, hiszen az önkormányzat tagjaként nemcsak a polgári, hanem a kormányoldallal is megtalálta az emberi hangot. A polgári oldal jelöltje kijelentette, készen áll a feladatra, és a város valamennyi lakóját kéri, változtassák meg együtt Szentendrét.
Az MSZP polgármesterjelöltje szerint nem elegendő hat hónap, talán még négy év sem ahhoz, hogy a gondokon maradéktalanul úrrá legyenek. – Szakember vagyok, húsz éve dolgozom a közigazgatásban, ezért olyan szakmai programmal álltam a választók, Szentendre lakossága elé, amely hosszú távra tervez, és megvalósítható megoldásokat kínál. Egyik legfontosabbnak a város útjainak újjáépítését tartom, amelyhez legalább egymilliárd forintra lesz szükség. Ennek előteremtésére az Európai Unióban és már Magyarországon is ismert, kipróbált banki konstrukciókat lehet alkalmazni, amelynek a fedezete a Szentendrén hihetetlen ütemben növekvő súlyadóból származó bevétel lehet – jelentette ki Drobilisch Erzsébet.
A szocialista politikus elmondta, szakemberként hisz a kistérségi együttműködésben, mert a kistérség nyújtotta lehetőségeket hatékonyan kihasználva látványos eredményeket lehet elérni az egészségügy, az oktatás és a szociális ellátás színvonalas fejlődéséért. – Az elmúlt években több olyan döntést hozott a testület, amely a szélesebb közösség véleményének meghallgatása nélkül született meg. Nem lehet csodálkozni azon, hogy a testület politikai csatározásai és az érdekegyeztetések hiánya miatt a lakosság elvesztette a bizalmát a város vezetésében. Új alapokra kell helyezni a település vezetése, a lakosság és a civil szervezetek közti kapcsolatrendszert. Ezért szeretném életre hívni az idősügyi tanácsot, a civilek és vállalkozók tanácsát és a fiatalok tanácsát. Az általam elképzelt szervezeteken keresztül minden meghatározó érdekű csoport képviseletet kap, tanácskozási joggal vehet majd részt a város ügyeiben. Olyan ember vagyok, aki képes, és törekszik is az együttműködésre – fejtette ki az MSZP-s jelölt.
Drobilisch Erzsébet kijelentette, született szentendreiként, húszéves közigazgatási tapasztalattal a háta mögött, ismerve a város gondjait és lehetőségeit, képesnek tartja magát arra, hogy új lendületet adjon Szentendre fejlődésének.
Versenybe száll a polgármesteri székért a mérnök, jogász Filó András is, akit a MIÉP–Jobbik támogat.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni