Sztecura ismét a bíróságon

A magyarországi orosz–ukrán maffia egykori fejének tartott Leonyid Sztecurára első fokon kiszabott nyolcéves fegyházbüntetés súlyosbítására tett indítványt tegnap a fellebbviteli főügyészség képviselője. A védők az ítélet hatályon kívül helyezését kérték a Fővárosi Ítélőtáblán.

2006. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkezdődött másodfokon a magyarországi orosz–ukrán maffia egykori vezetőjének tartott Leonyid Sztecura büntetőpere tegnap a Fővárosi Ítélőtáblán. Az öt-vádlottas ügy három szereplőjének elsőfokú ítélete már jogerős, Sztecuránál azonban az ügyészség súlyosbításért, a védők hatályon kívül helyezésért folyamodtak, míg a negyedrendű vádlott, Szergej D. esetében a védelem felmentésért fellebbezett. A Fővárosi Bíróság (FB) másfél éve felbujtóként elkövetett emberölés kísérletében, illetve kétrendbeli, bűnszervezet tagjaként, folytatólagosan elkövetett zsarolás miatt nyolc év fegyházbüntetésre ítélte az ukrán–izraeli állampolgárságú Leonyid Sztecurát. Egykori bizalmi embere, Szergej D. hasonló minősítésű zsarolás miatt három év négy hónap börtönbüntetést kapott.
Az ítélet szerint Sztecura 1997-ben Magyarországon, orosz–ukrán és hazai tagokból, 50-60 tagú szervezetet építetett ki. A Loncsik becenevű bandavezér feltétlen vezetésével működő csoport fő profilja a pénzbehajtás, szórakozó- és vendéglátóhelyektől a védelmi pénzek beszedése és a prostitúció megszervezése volt. Az 1999-ben megölt maffiózó, Seress Zoltán érdekeltségi körébe tartozó Citadella diszkó tulajdonosait fenyegetéssel és erőszakkal rendszeres védelmi pénz fizetésére kényszerítették. Egy másik vádpontban az áll, hogy Sztecura megbízást adott társainak egy csecsen bűnöző megölésére, de az áldozat életben maradt, és később terhelő vallomást tett a vádlottakra. A Fellebbviteli Főügyészség képviselője hangsúlyozta: a félelmen és fenyegetésen alapuló bűnszervezet létét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy több terhelő vallomást tevő tanú csak zárt tárgyaláson volt hajlandó nyilatkozni. A vádlott végig arra hivatkozott, hogy nem vezetője bűnszervezetnek, és az egész ellen folyó koncepciós eljárás a Clodo-ügyben játszott kulcsszerepe miatt indult. Figyelemre méltó azonban, hogy a bűntetteket elkövető társai elfogadták az elsőfokú ítéletet, ezzel elismerve bűnösségüket.
A védelem több jogszabálysértés miatt az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Felhívta a táblabíróság figyelmét arra, hogy Sztecura a vádbeli időpontokban bizonyítottan külföldön volt. Arra is kitért Holló Gábor ügyvéd, hogy számos, védencét mentő bizonyítékot az FB nem vizsgált, míg a kétséges adatokat védence terhére állapították meg. A tárgyalás ma az utolsó szó jogán elmondottakkal folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.