A károsodással született kisfiú 2004. július 6-án meghalt. A tervezett otthon szülésnél G. Ágnes szülész-nőgyógyász, F. Júlia pszichiáter, illetve két szakképzett szülésznő, N. Mónika és K. Ágnes – a gyanúsítottak – segédkeztek. A kirendelt orvos szakértők szerint a baba ellátásának személyi és tárgyi feltételei nem voltak meg.
*
Fülöp Valter elmondta: a nyomozás adatai szerint az ikreket váró B. Andrea otthon szülését G. Ágnes szülész-nőgyógyász tervezte. Ez az orvos szakértő véleménye alapján ellentétes a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium 2002. január 18-i állásfoglalásával, amely ellenzi az otthon szülést. A szakértő megállapításai szerint a kisbaba súlyos állapotban jött világra, s a mentő megérkezéséig az újraélesztése csak részlegesen sikerült. Az újszülött ekkorra már nagymértékben kihűlt, s csak amikor a mentők átvették az újraélesztést – intubálták, infúziót adtak –, akkor stabilizálódott az állapota. A kórházba való felvételekor a baba súlyos agykárosodást szenvedett. Később, 2004. július 6-án meghalt. Összességében az orvos szerint a szülés alatti oxigénhiány okozta a bajt.
A vádjavaslat rámutat: az édesanyát azért gyanúsították meg, mert tisztában volt azzal, hogy az otthon szülés súlyos kockázatot jelent rá és ikreire. Bár a veszélyhelyzet kialakulásáért a gyanúsítottak felelősek, a halálos eredményért már nem ők.
Az esetről megkérdeztük G. Ágnest, aki ügyvédje tanácsára nem nyilatkozott. Ám lapunk figyelmébe ajánlotta a www.szules.hu honlapon megtalálható, a szülés után néhány nappal készült írását, amelyben részletesen elmeséli a két és fél évvel ezelőtt történteket. Ebben az orvos leírja, hogy az édesanyát egy tanfolyamon tájékoztatták arról, hogy ikerterhesség esetén az otthon szülés kockázatos. A szülők a kockázati tényezők ismeretében – amely náluk a lehető legkisebb volt – úgy döntöttek, hogy az intézeten kívüli, szaksegítséggel zajló szülést választják. A vajúdás idején mindkét baba tökéletes állapotban volt. Az első annak rendje és módja szerint megszületett. Utána közvetlenül meghallgatták a másik gyermek szívhangját, amit rendben találtak. Később a magzat szívverése gyengült, ezért azonnal megindították a szülést. A kitolás után a kicsi szívhangjai rohamosan gyengültek, nem lélegzett, teste ernyedt és kissé lila volt. Azonnal leszívták légutaiból a váladékot, és megkezdték a szakszerű újraélesztést, gyomorszondát helyeztek be. Közben hívták a mentőket, s ők átvették tőlük a kisbabát, akinek már vert a szíve. Az orvos szerint az ikerséggel összefüggő kockázati tényezők közül egyik sem fordult elő, a szívhangok romlása és a megszületés között olyan rövid idő telt el, hogy sem császármetszést, sem más beavatkozást nem lehetett volna végezni intézetben sem. Kórházi körülmények között is épp ugyanez történt volna hasonló helyzetben a babával – olvasható a honlapon.
Kigyulladt egy utasokkal teli busz az M1-esen, Győrnél - videó